Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Tutku Yayıncılık

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 9

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 9 Cevapları Tutku Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 9

1. Kur’an-ı Kerim’in temel özellikleri hakkında bir araştırma yapınız.

  • Cevap: 610 yılında Hira mağarasında indirilmeye başlanan günümüze kadar tevatür yoluyla  ulaştırılan 23 yıllık zaman diliminde parça parça indirilen 6666 ayet, 114 sure ve 30 cüzden oluşan muciz bir Allah kelamıdır.

2. Tevhid, nübüvvet, risalet, ahiret, takva, sulh kavramlarının anlamlarını araştırınız.

  • Cevap:

Tevhid: Allah’ın varlığına, birliğine, tüm yetkin niteliklerin kendisinde toplandığına, eşi ve benzeri bulunmadığına inanmaktır. Bu inancı açıklayan Lâ İlâhe İllallah cümlesine kelime-i tevhid denir ve sık sık tekrarlanır.

Nübüvvet; Akıl sahibi kulların üzerlerindeki dünya ve ahiret işleri hakkında Allah ile kulları arasında yapılan elçilik demektir.

Ahiret :

Ahiret kelimesinin sözlük anlamı, son ve sonra olandır. Dini inançlara göre ahiret ölümden sonra insanların tekrar dirilmesiyle başlayan ve ebediyen devam eden hayatın adıdır.Yeniden dirilme ile başlayıp sonsuza kadar sürüp gidecek olan hayata ahiret hayatı ve bu hayatın geçtiği aleme de ahiret alemi veya öteki dünya denir

RISALET anlamı:

Birisini bir vazife ile bir yere göndermek. 2. Peygamberlik. Büyük kitapla gelen peygamberlik.

Takva, Allahü tealadan korkup, yasak ettiği şeylerden elini çekmek, uzaklaşmaktır. İnsana dünyada ve ahirette zarar veren her şey, kötü ahlaktan meydana gelmektedir. Yani, zararların, kötülüklerin başı, kötü huylu olmaktır. Kötülüklerden sakınmaya Takva denir.

sulh:Savaşın bittiğinin bir antlaşmayla belirtilmesinden sonraki durum,

Kur’an’dan, Allah’ın (c.c.)* birliğini konu alan iki ayet bularak defterinize yazınız.

3. Kur’an’dan, Allah’ın (c.c.)* birliğini konu alan iki ayet bularak defterinize yazınız.

  • Cevap: Göklerde ve yerde Allah’ın varlığını, birliğini ve kudretini gösteren öyle deliller var ki! Onlar, bu delillerle sürekli iç içe, yan yana bulunurlar, fakat üzerinde hiç düşünmeden tam bir aldırmazlık içinde onlardan yüz çevirirler! Yusuf/105O Allah ki, yeryüzünü enine boyuna yayıp genişletti, oraya yerinden oynatılamaz dağlar yerleştirdi, nehirler akıttı ve orada her bir ürünü çifter çifter yetiştirdi. O, sürekli olarak geceyi de gündüze bürüyüp duruyor. Doğrusu bütün bunlarda, sistemli düşünebilen kimseler için nice deliller, alınacak nice dersler vardır. Rad/3

4. Bir Kur’an mealinden, Yusuf suresini okuyunuz ve bu surenin içeriği hakkında bilgi edininiz.

  • Cevap: Hz Yusuf’un kardeşlerinin onu kıskanması sonucu bir kuyuya atması ve ardından onu bulan bir köle tacirinin onu Mısır’a götürüp Mısır’da yaşanan soylu bir adama satmasını ardından iftiraya uğrayarak hapse arılmasını konu alır. Yusuf hapisten rüyaları yorumlama yeteneği sayesinde çıkar ve kralın çok sevdiği ve güvendiği biri haline gelir. Ve Mısır valisi gibi bir göreve getirilir. 7 yıllık bolluk ve 7 yıllık kuraklık sürecinde kendisinden buğday almak için gelen kardeşleriyle karşılaşır ve onları affederek Mısır’a getirtir.

5. Hucurât suresini bir Kur’an mealinden okuyarak bu sureden ahlaki ilkeler çıkarınız. Çıkardığınız ilkeleri defterinize not ediniz.

  • Cevap: Alay etmenin ve kötü lakaplar takmanın kötü davranışlar olduğu vurgulanmış. Gıybet ve suizandan bahsedilmiş. Kişiler hakkında kötü düşüncelere kapılmak ya da arkalarından konuşmanın kötü şeyler olduğu vurgulanmış. Kısaca, yüksek sesle konuşmak, başkalarının arkasından konuşmak veya kötü düşüncelere kapılmak ve alay etmenin kötü davranışlar olduğu vurgulanıyor.

8. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 9 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!