Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Sabahattin NAYİR, Abdullah ACIK, Muhammet BEYAZAL, Hatice Büsra PAKSOY tarafından 151 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İzzettin Yılmaz BAŞKAR, Sami ÇELİK, Faize KOPAN, Veysel KUBAT, Hakan ÖZTÜRK tarafından yapılmış.

8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru: 11.1. Kader, kaza ve tevekkül kavramlarıyla ilgili deyim ve atasözleri bularak 0 defterinize yazınız.

 • Cevap:

  Kader ile ilgili atasözleri

  • Kader olmayınca kadir bilinmez.
  • Vermeyince Mabud, neylesin Mahmud.
  • Akacak kan damarda durmaz.
  • İş olacağına varır.

  Kader ile ilgili deyimler

  • Kadere boyun eğmek.
  • Kadere meydan okumak.
  • Kaderin buyruğuna boyun eğmek.
  • Kaderine küsmek (talihine küsmek)

2. Kelebek, galapagos kaplumbağası, fil ve sekoya ağacının yaşam sürelerinin ne kadar olduğu ile ilgili bir araştırma yapınız.

 • Cevap:Kelebek, 12 ay yaşamaktadır.

  Galapagos kaplumbağası, 100 – 150 sene arasında yaşamaktadır.

  Fil, 60 – 70 sene arasında yaşamaktadır.

  Sekoya ağacı, yaklaşık olarak 3000 yıl yaşamaktadır.

3. Rahman suresi 26, Mülk suresi 3-4, Ankebut suresi 57 ve Nisâ suresi 132. ayetlerini Kur’an-ı Kerim mealinden bularak defterinize yazınız.

Cevap: RAHMAN-26 için 40 meâl bulundu. Suat Yıldırım (55/RAHMÂN-26: Yerin üstünde olan herkes fanidir.) / Süleyman Ateş (55/RAHMÂN-26: (Yer) Üzerinde bulunan her şey yok olacaktır.)

MULK-3 için 40 meâl bulundu. Adem Uğur (67/MULK-3: O ki, birbiri ile âhenktar yedi göğü yaratmıştır. Rahmân olan Allah’ın yaratışında hiçbir uygunsuzluk göremezsin. Gözünü çevir de bir bak, bir bozukluk görebiliyor musun?) / Ahmed Hulusi (67/MULK-3: Semâları yedi boyut (hâlinde) yaratan “HÛ”dur! Rahmân’ın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin! Hadi bakışını döndür de bak! Bir kopukluk – uyuşmazlık görüyor musun?)

ANKEBUT-57 için 40 meâl bulundu. Hasan Basri Çantay (29/ANKEBÛT-57: Her can ölümü tadıcıdır. (Ondan) sonra bize döndürü (lüb getiri) leceksiniz. ) / Hayrat Neşriyat (29/ANKEBÛT-57: Her nefis ölümü tadıcıdır; sonra ancak bize döndürüleceksiniz.)

 • İnananların Allah yolunda bâzı sıkıntılara uğrayacaklarına, bunun, kendileri için dünyâ ve âhirete âit faydalara vesile olacağına işaret ediliyor, bazı peygamberlerin kıssaları anlatılarak, onların Allah yolundaki fedakarlıkları ve neticede muvaffak olduklarından bahsediliyor

4. İnsanı diğer canlılardan farklı kılan özellikler nelerdir? Aile büyüklerinize sorarak defterinize yazınız.

 • Cevap: Evrende Allah tarafından yaratılan birçok canlı ve cansız varlık bulunur. Canlı varlıkların insanlar, hayvanlar ve bitkiler olduğu bilinmektedir. Bu varlıklar sahip olduğu özellikleri ile birbirinden ayrılır. Tüm canlıların ortak özelliği doğup, büyüyüp ömürleri dolduğu zaman ölmeleri olmaktadır. Fakat bitkilerin hayvanlardan ve insanlardan daha farklı özellikleri bulunur. Örneğin bitkileri diğer canlılardan ayıran en temel özellik hareket etme yetisine sahip olmamaktır. İnsan da sahip olduğu özellikler ile diğer canlılardan daha üstün sayılmaktadır. Peki insanı diğer canlılardan ayıran özellikler neler olmaktadır?

5. Çevrenizi gözlemleyerek Allah’ın (c.c.) yaratmasındaki ölçü ve düzenle ilgili örnekler bulunuz.

 • Cevap:  Allah tek yaratıcıdır. Allah her şeyi belli bir ölçü ve düzen içinde yaratmıştır. Evren ve uzay sistemi bu yaratılış gerçeğini ortaya koymaktadır. Çevremize baktığımızda, Güneş’in Dünya’yı aydınlatması ve ısıtması, Dünya’nın dönüşüyle gece ve gündüz oluşması ve mevsimlerin meydana gelmesi, canlılık da belli bir döngünün olması yaratılış gerçekleri arasında yer almaktadır.
21
like
4
love
1
haha
0
wow
0
sad
3
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir