Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Sabahattin NAYİR, Abdullah ACIK, Muhammet BEYAZAL, Hatice Büsra PAKSOY tarafından 151 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İzzettin Yılmaz BAŞKAR, Sami ÇELİK, Faize KOPAN, Veysel KUBAT, Hakan ÖZTÜRK tarafından yapılmış.

8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru1. İslam dininde aklın önemiyle ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:  İslam, dini barış ve huzur dinidir. İslam dini, insanların adil bir düzen içinde yaşaması için ortaya bir düzen koyar. Akıl, nesil, din, can, mal emniyetinin sağlanması İslam’ın korunmasını ortaya koyduğu değerlerdir.İslam dininde akıl her şeyden önce gelir. İslam dininde sorumluluk sahibi olmak için akıl sahibi olmak gerekir. İslam dininde akıl olmadan dini yaşamak mümkün değildir.

2. Dinin birey ve toplum üzerindeki etkileri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:  Din, insanın hayattaki amacını insana aşılar. Din bu bakımdan birey ve toplum üzerinde etkiler oluşturur. Vicdan, hukuk ve hayatın amacı gibi konularda yol gösterdiği için hayatın temelini oluşturur.Dinin birey ve toplum üzerindeki etkileri, bireylerin yaratıcıya bağlı ibadetlerini yerine getiren insanlar olmasıyla toplumun da adalet ve barış düzeninin oluşturulması etkisi söz konusudur.

3. Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla din göndermesinin amacı sizce nedir?

  • Cevap:  Allah, insanlar arasından elçiler seçerek onları peygamberlik katına yükseltmiştir. Allah’ın (c.c.), insanlar arasından peygamber seçmesinin ve din göndermesinin belli nedenleri vardır.Peygamberlerin insanlar arasından seçilmesi, insanların bu dünyada dini yaşama yetisine sahip olmalarını göstermek içindir. Böylece insan olan peygamberler dini yaşadıklarına göre insanlar da yaşayabilir durumu ortaya çıkar.

4. Yûsuf suresinin mealini okuyunuz.

  • Cevap:  Yusuf Peygamber ,Yakup Peygamberi  oğullarındandı..Yusuf küçüklüğünde bir rüya gördü.Bu rüyasında 11 yıldız ,Güneş ve Ay’ın kendisine secde ettiğini görmüştü .Bu bir peygamberliğe işaretti.Bunu duyan abileri onu kıskandı. Bir gün kardeşleri Yusuf’u gezmeye diye kandırarak  öldürmek için götürdüler. Fakat yine kardeş olduğundan ötürü böyle bir cesaret bulamadılar .O yüzden gömleğini alıp onu bir kuyuya bıraktılar. Gömleğini de kana bulayıp babaları Yakup Peygambere getirdiler. Bu sırada Yusuf’u ,Mısır’a giden bir kervan buldu ve onu kurtarıp Mısır’a götürdüler. Burda Yusuf’u köle olarak  Mısır Azizine sattılar.

    Yakup Peygamber yıllarca Yusuf için göz yaşı dökmüş ve kör olmuştur. Yusuf ise zekası ve yetenekleri ile Mısır Azizinin gözüne girmeyi başarmıştı.  Yıllar yılları kovaladı. Yusuf büyüdü ve serpildi. Mısır Azizinin eşi Züleyha ,Yusuf’a aşık olmaya başladı.
    ((  Allah :  Yeryüzünde güzelliğin yarısını Yusuf’a  diğer yarısını diğer insanlara verdik. der. Yusuf o kadar  yakışıklıdır. ))

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir