Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Hz. Muhammed'in Hayatı Meb Yayınları / 8. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 73 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 73 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı 

SORULAR

“Şu üç kişinin duası kesinlikle geri çevrilmez. Bunlar: mazlumun duası, misafirin duası ve anne babanın evladına duasıdır.” (Ebû Davud, Vitr, 29; Tirmizî, Deavat, 47)

“Üç kişinin duası geri çevrilmez: Adaletle hükmeden hakimin, iftar edinceye kadar oruçlunun ve mazlumun duası.” (İbni Mâce, Siyam:,48.)

Yukarıdaki hadislerde anlatılmak istenen nedir? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.

  • Cevap: “Üç dua (ve beddua) -şüphesiz- müstecaptır/makbuldür. Mazlumun (zalim hakkında) yaptığı dua/beddua, Misafirin (ev sahibi için)yaptığı dua ve babanın evladı için yaptığı dua.”(Tirmizî, Bir,7) Hadisin şarihleri, bu duaların hem dua hem de beddua anlamına geldiği kanaatindeler. Buna göre, misafirin, kendisine iyilik edenlere yaptığı dua gibi, kötülük edenlere yaptığı bedduası da makbuldür. Yine mazlumun, kendisine zulmedenlere yaptığı beddua gibi, kendisine yardım edenlere yaptığı dua da makbuldür. Keza, bir babanın çocuğuna yaptığı dua gibi, bedduası da makbuldür. Annenin duası daha makbul olduğu için, hadiste yalnız babadan söz edilmiştir.(bk. Tuhfetu’l-ahvezî, ilgili hadisin şerhi).
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir