Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 19 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Sonnur GÜNAYDIN ASAN, Mithat BALA tarafından 137 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Maksude GÜNEY tarafından yapılmış.

8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

8. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 14 Cevabı

Soru:Peygamber Efendimizin(s.a.v.) hayatını niçin öğrenmeliyiz? Bu konudaki fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatı, Müslümanlar açısından son derece önemlidir. Çünkü Müslümanlar onun sayesinde hayatın anlamını, varoluş sırrını, nereden geldiklerini, nereye gittiklerini ve dünyadaki vazifelerinin ne olduğunu öğrenirler. Allah Resulünün (s.a.v) hayatı, zihinleri meşgul eden bu soruların cevaplarını doyurucu nitelikte sunmaktadır.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.), “Mekke Dönemi”nde İslam dinini yaymak için verdiği mücadeleleri araştırınız.

  • Cevap:   570 yılında peygamber efendimiz dünyaya gelmiştir. Doğumunda peygamberliğine işaret edebilecek bir takım garip olaylar yaşanmıştır. Doğumundan sonra ise Hz. Halime validemize teslim edilerek süt annesi olması istenmiştir. Böylece peygamberimizin mekke dönemi başlamıştır. Süt annesinin yanında 5 yıl kadar geçirdikten sonra 575 yılında öz annesinin yanına gelmiştir. 576 yılında annesi Amine Hatun’un vefatı üzerine dedesi Abdulmüttalip’in himayesinde bulunmuştur. 578 yılında dedesi Abdulmüttalip vefatı üzerine ise amcası Ebu Talip’in yanına kalmıştır. Yıllardır amcasıyla birlikte Şam dahil birçok bölgeye kervanlar birlikte giden peygamber efendimiz, 595 yılında iş esnasında tanıştığı Hz. Hatice ile evlenmiştir. 25 yıl süren bu evlilikten ise Kasım, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma ve Abdullah dünyaya gelmişlerdir. Eşinin vefatı üzerine kölesi olan Hz. Zeyd azad edilerek evlatlık olarak yanına gelmiştir.610 yılının Ramazan ayında yine Hira mağazasına çekilen peygamber efendimize Cebrail tarafından ilk vahiy iletilmiştir. Bu yılla birlikte peygamberlik görevi tam olarak başlamış olmuştu. Hz. Muhammed İslam’ı tebliğ etmeye, davet etmeye doğru çalışmalar yapmaya başladı.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) toplumsal barışı sağlamak için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi toplaynız.

  • Cevap: Peygamberimiz Medine ye hicret ettikten sonra çeşitli sözleşmelerle Medine’de önceden var olan tatsızlıkları bitirmiştir. İlk olarak Medine Sözleşmesini yapmıştır. Sonra Ensar ve Muhacirleri kardeş ilan edip barış ortamı sağlamıştır.

Doğup büyüdüğünüz yerden ayrılmak zorunda kalsaydınız neler hissederdiniz? Sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:  Vatanım benim için su içmek kadar, ekmek yemek kadar önemli bir gereksinimdir. Çünkü ben bu gereksinimlerimi, sosyal gereksinimlerimi ve pskolojik gereksinimlerimi ancak ve ancak vatanım içinde özgürce yaşayarak gerçekleştirebilirim. Vatanımdan, memleketimden uzun süre ayrı kalsaydım elbette çok zor günler ile karşı karşıya kalabilirdim. Gittiğim yerlerde konuşan insanlarını dilini anlamadığım için oraları hiç benimseyemezdim. Hiç tanımadığım insanlara hemen güvenemezdim. Yeni bir yurtta yaşamak ve gelecek korkusu için ne olacağını bilememek beni mutsuz ederdi. Psikolojik sorunlar yaşayabilirdim.
1
like
3
love
1
haha
1
wow
1
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir