Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Sonnur GÜNAYDIN ASAN, Mithat BALA tarafından 137 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Maksude GÜNEY tarafından yapılmış.

8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

8. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 42 Cevabı

Soru:

Peygamberimiz (s.a.v.) Mekke’yi fethedip Kâbe putlardan temizlenince Kâbe’nin önünde bir konuşma yaptı. O güne kadar kendisine ve ashabına çok eziyet etmiş, mallarına el koymuş ve en sonunda hicrete zorlamış olan Kureyş halkına (Mekkelilere) şöyle seslendi: “Ey Kureyş Topluluğu! Şimdi benim size ne yapacağımı düşünüyorsunuz?” Kureyşliler: “Ancak bize hayır ve iyilik yapacağına inanırız. Sen kerem ve iyilik sahibi bir kişisin.” dediler. Bunun üzerine, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle konuştu: “Yusuf’un (a.s.) kardeşlerine dediği gibi ben de sizlere diyorum: Bugün sizin için bir kınama yoktur! Allah, sizi affetsin. O, merhamet edenlerin en merhametlisidir. Gidiniz, hepiniz serbestsiniz.” buyurdu.
(bk. Beyhakî, es-Sünenül-Kûbrâ, C 9, s. 195.)
A-İlk dört soruyu metne göre cevaplayınız.

1) Metne uygun bir başlık yazınız.

  • Cevap: PEYGAMBERİN AFFETME ERDEMİ

2) Peygamberimizin (s.a.v.) “Şimdi size ne yapacağımı düşünüyorsunuz?” sorusuna Kureyşlilerin verdiği cevapları dikkate alarak Peygamberimizin (s.a.v.) kişilik özellikleri hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki boşluğa yazınız.

  • Cevap:  kerem ve iyilik sahibi bir kişi olduğu anlaşılmaktadır. 

3) Kureyşlilerin yerinde olsaydınız Peygamber Efendimizin (s.a.v.) konuşması sonrası neler hissedebileceğinizi aşağıdaki boşluğa kısaca yazınız.

  • Cevap: Korkardım ilk başta.Ama Hz. Muhammet sözünün eri ve güvenilir bir insan olduğundan onun vermiş olduğu can güvenliği sözünden dolayı rahatlamış hisseder Müslüman olmak isterdim.

4) Yukarıdaki metin Peygamberimizin (s.a.v.) aşağıdaki özelliklerinden hangisini ön plana çıkarmaktadır?
A) Sevgisini B) Affediciliğini C) Cesaretini D) Güvenilirliğini

  • Cevap: B
11
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir