Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Sonnur GÜNAYDIN ASAN, Mithat BALA tarafından 137 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Maksude GÜNEY tarafından yapılmış.

8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

8. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 61 Cevabı

Soru:

B- Aşağıda verilen açık uçlu soruları cevaplayınız.

1) Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Allah’ın (c.c.) emir ve yasaklarını insanlara anlatırken nasıl bir yol takip etmiştir? Aşağıdaki boşluğa yazınız.

 • CevapHz. Muhammed (s.a.v.) tebliğde bulunurken çok sabırlı davranmış insanların şahsına karşı yaptıkları hakaretlere kabalıklara ve taşkınlıklara her zaman göğüs germiştir. Kimseye beddua etmemiş, güler yüzlü, bağışlayıcı olmuştur. Onun bu davranışları tebliğde etkili olmuştur. Kur’an-ı Kerim’de buna işaret edilerek “…şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılıp giderlerdi. Şu halde onları affet; bağışlanmaları için dua et…”(al-i İmran suresi, 159. ayet) denmiştir.
  Hz. Muhammed (s.a.v.) insanların İslam’a girerek kurtuluşa ermelerini çok istemiştir. Bunun için de hayatı boyunca ulaştığı insanlara onları kırmadan incitmeden, İslam’ı tebliğ etmiş, bunda da başarılı olmuştur. O gönülleri fethederek insanların Allah’ın dinine girmelerini sağlamıştır. Bunu yaparken doğruluk, dürüstlük, adaletli olma, yumuşak huyluluk, bağışlayıcılık ve cömertlik gibi vasıfları ona yardımcı olmuştur.

2) Peygamber Efendimizin (s.a.v.) bize örnek oluşu ile ilgili bir olay anlatınız.

 • Cevap:  Peygamber efendimiz Hz Fatıma hariç bütün çocuklarının ölümünü görmüş buna rağmen sabretmiştir. Ayrıca yetim doğmuş, öksüz büyümüştür. Peygamberimiz namaz kılarken müşrikler peygamberimizin üzerine deve işkembesi koymuştur. Buna rağmen İslam’a davetten çekinmemiştir.

  Savaşta amcasını öldürmesine rağmen, amcasını öldüren vahşiye bir şey yapmamış, sabretmiştir.

3) Peygambere itaat ile Allah’a (c.c.) itaat arasında nasıl bir ilişki vardır? Kısaca açıklayınız.

 • Cevap:  Allah, peygamberine itaat edilmesini emretmektedir. Zira peygamberler yalnızca Allah’ın emirlerini ilan ederler. Peygamberimiz (asm) nefsinden, hevasından konuşmaz, onun konuşması yalnızca vahiy iledir. Bu sebeple ona itaat emredilmiştir.İtaat etmek, ibadet etmek manasına gelmez. Bir çocuğun anne-babasına itaat etmesi, bir memurun âmirine itaat etmesi, askeriyede bir astın üstüne itaat etmesi gerekli olan bir husustur ve bunda bir sakınca da yoktur. Nitekim Kur’an’da ulü’l-emre itaat emredilmiştir.

4) Peygamber Efendimizin (s.a.v.) dinle ilgili açıklamalarının Müslümanlar için bağlayıcı olmasının sebebi nedir? Kısaca yazınız.

 • Cevap:  Peygamberler akıl ve duyu organlarıyla ulaşılamayacak Allah, ruh, yaratılış, ölümden sonraki ebedi hayat gibi alanlarda insanoğluna vahye dayalı olarak bilgi vermiş ve onları aydınlatmışlardır. (Bakara 2/151)Peygamberler insanlara Allah katından bilgi getirmek yanında onlara örnek olma ve eğitme görevi ile de yükümlü olduklarından insanlar arasından seçilmişler ve insanüstü fevkaladelikler de taşımamışlardır. (İsra 17/95)

  Peygamberlerde ümmete örneklik esas olmakla birlikte Allah’ın sadece onlara mahsus kıldığı bazı özellikleri (ki bunlar bizzat Allah ya da Rasûlü (sav) tarafından belirtilmiştir) ve tamamen beşeri-kişisel davranışları örneklik dışında kalmaktadır. Bunlar bağlayıcı değildir.

C- Aşağıdaki çoktan seçmeli soruların doğru cevaplarını işaretleyiniz.

1) Peygamberlerin görevlerinden biri olan ”tebyin”in anlamı aşağıdaki seçeneklerden hangisinde doğru olarak verilmiştir?
A) Allah’tan (c.c.) aldığı vahiyleri insanlara eksiksiz bildirme
B) Allah’tan (c.c.) aldığı vahiyleri açıklama, beyan etme
C) Hüküm koyma, kanun koyma
D) İyiliği emretme, kötülükten sakındırma

 • Cevap: B
1
like
0
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir