Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Fatimetüzzehra KURT, Sevde HIZLI, Nihal SOYDAŞ, Mustafa YILDIZ, Zeliha KARAAĞAÇ tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere hassasiyet gösterilmiş ve görsel tasarım Barış CAN tarafından yapılmış.

8. Sınıf Temel Dini Bilgiler Meb Yayınları İslam Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı 

Hz. Peygamber’in (s.a.v.) Hacerülesved taşı ile ilgili yaşamış olduğu olayı biliyor musunuz?

  • Cevap: Evet biliyorum. Hacerülesved taşı ile ilgili olay kısaca şöyledir.

Hacerülesved Arapça’da “siyah taş” manasına geliyor. Kabe’nin doğru köşesinde yerden 1,5 m yükseklikte, gümüşten bir muhafaza içinde yer alan Hacerülesved tavafın başlangıç ve bitiş noktasını belirtir.  Hacerülesved yaklaşık 30 cm çapında ve yumurta biçiminde siyaha yakın koyu kırmızı renktedir. Hz. İbrahim tarafından Kabe’nin inşası esnasında tavafın başlangıç noktasını belirlemek amacıyla yerleştirilmiştir. Kabe’nin maruz kaldığı afetler ve suikastlar neticesinde Hacerülesved’de bazı hasar ve parçalanmalar meydana gelmiştir.

Hz. İbrahim tarafından Ebu Kubeys tepesinden alınarak Kabe’ye getirilen Hacerülesved‘in ilk başta bembeyaz olduğu, fakat daha sonra insanların dokunmaları ve günahkarlıkları nedeniyle siyahlaştığı söylenir. Aslında gümüş muhafazanın içindeki taş tamamen Hacerülesved değildir. Birçok kez kırılan Hacerülesved 8 parça taş halinde, gümüş muhafaza içindeki dolgu maddesine yapışmış bir vaziyette durmaktadır.

Hacerülesved tavafa başlama noktasını gösteren bir indikatördür. Hacerülesved‘in tam karşısındaki direkte yer alan yeşil renkli lamba da, tavafın başladığını işaret eder. Lambanın hizasına geldiğiniz zaman, “Bismillahi Allahu Ekber.. ALLAH’ım! Sana inanarak, kitabım tasdik ede­rek, ahdine vefa göstererek, Peygamberin Muhammed (s.a.v.) m sünnetine uyarak tavafa başladım.” demek gerekir.

Rivayetlere göre Hacerülesved‘e dokunan kimsenin Rahman’ın eline dokunmuş gibi olduğu, Hacerülesved‘in kıyamet gününde Allah’ı (c.c) Rab olarak tanıyan kişilere şahitlik yapacağı söylenir. Hatta Hacerülesved’in kendisine istilam edenlere (selam verenlere) karşı kıyamet gününde şahitlik edeceği de belirtilir. Hz. Ömer, “Allah’a and olsun ki, senin zarar veya fayda vermeyen bir taş olduğunu biliyorum; eğer Resullullah’ı seni istilam ediyor görmeseydim, ben de seni istilam etmezdim. Resulullah’ı seni öperken görmeseydim, seni öpmezdim” demiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir