Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Fatimetüzzehra KURT, Sevde HIZLI, Nihal SOYDAŞ, Mustafa YILDIZ, Zeliha KARAAĞAÇ tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere hassasiyet gösterilmiş ve görsel tasarım Barış CAN tarafından yapılmış.

8. Sınıf Temel Dini Bilgiler Meb Yayınları İslam Ders Kitabı Sayfa 94 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı 

Allah herkese kazandığının karşılığını vermek için (onları diriltecektir.) Kuşkusuz Allah, hesabı çabuk görendir.”
(İbrahim suresi, 51. ayet.)

“Öyle bir günden korkun ki o günde hiç kimse başkası için herhangi bir ödemede bulunamaz; hiç kimseden (Allah izin vermedikçe) şefaat kabul olunmaz, fidye alınmaz; onlara asla yardım da yapılmaz.”
(Bakara suresi, 48. ayet.)

F. Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

1) Sûr ne demektir? Açıklayınız?

 • Cevap: Sözlükte “boru veya boynuz” gibi üfürülen şey anlamına gelen sûr, dinî terim olarak kıyametin kopuşunu belirtmek ve kıyamet koptuktan sonra bütün insanların dirilip mahşer yerinde toplanmalarını sağlamak üzere İsrafil tarafından üflenecek boruya denir.

2) Kıyametin büyük alametleri hangileridir? Açıklayınız.

Cevap:

 • Hazret-i mehdi gelecek kıyamet kopmadan önce Allah-ü Teala benim evladımdan birini yaratır ki ismini benim ismim gibi babasının ismi benim babamınismi gibi olur  ondan önce dünya  zulümle dolu iken onun zamanında adaletle  dolar .
 • Deccal gelecel:deccal çıkar tanrı olduğunu söyler onun tanrılığına inanan kafir olur Hazret-i İsa gökten inecek  Allah’ın resulü Meryem oğluİsay-ı öldürdük dedikleri için Yahudileri lanetledik onlar İsay’ı öldürmediler asmadılar da öldürülen kendilerine İsa gibi gösterildi
 • Dabbet-ül-arz çıkacak Dabbet-ül-arz  musa’nın asası mümine dokunur alnına cennetlik yazılır yüzü nurlanır  kafire sületman’nın mührü ile vurulur  cehennemlik  yazılır  yüzü simsiyah olur.
 • Yecüc ve Mecüc çıkacak  Yecüc ve Mecüc set yıkılıp  her tepeden akın ederler   Yecüc ve Mecüc kıyametin ilk alametlerindendir .
 • Duman çıkacak  gökten bir  duman çıkacağını gözetle   dumanın tesiri mümine nezle  gibi gelir kafire ise çok şiddetli.
 •   Güneş batıdan doğacak  güneş batıdan doğmadıkça  kıyamet kopmaz  o zaman herkes iman eder imanı fayda vermez .
 • Ateş çıkacak
 • Yer batması görülecek
 • Kabe yıkılacak

3) İrade ne demektir? Kaç kısma ayrılır? Açıklayınız.

 • Cevap: İrade bir şeyi yapıp yapmamaya  karar verme gücü. İkiye ayrılır: külli irade ve cüzi irade.
 • Külli irade Allah’ın kendi iradesidir ve sınırsızdır cüzi irade insanın kendi iradesi.

4) Tevekkül kavramını açıklayınız.

 • Cevap: Tevekkül, Allah’a teslim olmak, güvenmek, dayanmak, bağlanmak ve sığınmak anlamlarına gelmektedir.

5) Rızık kavramını açıklayınız.

 • Cevap: Dini bir terim olan rızık; İnsanların yaşamının devam etmesini sağlayan, insanlara fayda sağlayan, yenilebilen ve içilebilen Allah’ın herkese nasip ettiği kendisinden faydalanılan maddi ve manevi her şey rızık olarak adlandırılmaktadır.
2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!