Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Kahramanların Dilinden 15 Temmuz Metni Etkinlik Cevapları (8. Sınıf Türkçe)

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Millî Mücadele ve Atatürk Sayfa 61, 62, 63, 64 Kahramanların Dilinden 15 Temmuz Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Kahramanların Dilinden 15 Temmuz Metni Cevapları 

Hazırlık Çalışmaları

1. Ülkemiz tehlike altında olduğunda nasıl davranırsınız?

 • Cevap:  Ülkemiz birçok tehlike atlatmıştır. Bu tehlikeler tarih boyunca savaşlar, darbeler, kalkışmalar olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizin tehlike altında olması milletimizi de rahatsız etmiştir. Milletimiz de daima harekete geçmeye hazır olmuştur.Ülkemiz tehlike altında olduğunda, olduğumuz yeri savunmak, korumak için her şeyi yaparız. Ülkemiz için canımızı feda etmeye hazırız. Düşman ellerinin ülkemizin üzerinde olmasına razı gelmeyiz.

2. “Topyekûn Millî Mücadele” kavramından ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

 • Cevap: Milli Mücadele yılları milletimiz ve devletimiz için dönüm noktası olmuştur. Milli Mücadele yıllarında milletimiz kusursuz ve eksiksiz bir vatan müdafaası yapmıştır.Topyekün Milli Mücadele sözü, eksiksiz, kusursuz, tamamıyla, bütünüyle yerli mücadele ve vatan savunması anlamına gelen bir söz olarak kullanılmaktadır.

1. ETKİNLİK 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 61 Cevabı

a) Verilen sözcüklerin eş anlamlarını aşağıdaki bulmacaya yazınız. Numaralı kutucuklardaki harfleri yerleştirerek anahtar sözcükleri bulunuz.

1. şüheda  şehitler
2. buyruk   emir
3. gayret  çaba
4. hayat   yaşam
5. cesur   yürekli
6. yurt   vatan
7. inayet   ihsan

b) Yukarıdaki bulmacada eş anlamını bulduğunuz sözcükleri birer cümlede kullanınız.

 • Cevap:   Vatan toprağının altında binlerce şüheda yatıyor. Askerde komutanların buyruklarını yerine getirmek çok önemlidir.Yıl boyunca müdür olabilmek için gayret gösterdi.Askerlerimiz, huzurlu bir hayat yaşamamız için gün boyu tetikteler.

  Savaşları kazanmak için sadece cesur olmak yeterli değildir.

  15 Temmuz gecesi yurdumuzu sadece polislerimiz değil halkımız da savundu.

  Senin bana zamanında yaptığın inayetleri asla unutamam.

2. ETKİNLİK 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 62 Cevabı

Aşağıdaki soruları izlediklerinize göre cevaplayınız.

1. 15 Temmuz gecesi olayların yaşandığı köprünün şu anki adı nedir?

 • Cevap: 15 Temmuz Şehitler Köprüsü

2. Ülkemizin bütünlüğüne ve bağımsızlığına kastedenler, gazilerimize nasıl davranmıştır?

 • Cevap: Düşmanca tavırlar sergilemişlerdir.

3. İzlediklerinizin ana duygusu nedir?

 • Cevap: 15 Temmuz günü halkımızın cesaret, milli birlik ve beraberliği.

4. İzlediklerinizde hangi düşünceyi geliştirme yolundan yararlanılmıştır?

 • Cevap: Tanık gösterme

5. Sizce izlediğiniz belgeselin hazırlanma amacı ne olabilir?

 • Cevap: 15 Temmuz gecesi darbeye karşı duran halkımızdan bazı insanların hissettiklerini izleyiciye aktarmak.

3. ETKİNLİK 

Vatanın önemini belirten sloganlar yazınız.

 • Cevap:Vatan şeref, vatan namus, vatan can demektir.Vatanından ayrı olan insan saraya da girse mutsuzdur.Eğer yoksa insanın vatanı odur dünyanın en garibanı.

4. ETKİNLİK 

Mithat Cemal KUNTAY’ın “Bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır!” dizelerinden hareketle “vatan” konulu hazırladığınız sunumu yapınız. Sunumunuzu aşağıdaki forma göre değerlendiriniz.

Hazırladığınız sunuma göre bu etkinliği siz yapabilirsiniz.

1 Konuşmama uygun bir hitapla başladım. ()
2 Konuşmaya başlamadan önce konuşmanın konusunu belirttim. ()
3 Konuşma stratejimi konuya göre ayarladım. ()
4 Konuşmamda uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullandım. ()
5 Sözcükleri anlamlarına uygun kullandım. ()
6 Konuşmamda konuyla ilgili çeşitli örnekler verdim. ()
7 Konuşmamda jest ve mimiklerimi etkili bir şekilde kullandım. ()
8 Konuşmamı konuyla ilgili güzel bir dilekle bitirdim. ()
9 Konuşma sonundaki sorulara yeterince cevap verdim. ()
10 Konuşmamı öğretmenimin verdiği sürede bitirdim. ()

5. ETKİNLİK 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 63 Cevabı

Aşağıdaki karikatür ve örnekten hareketle cümlelerin özne ve yüklemini bulunuz.

Not: Yüklemler kırmızı, özneler mavi renk ile belirtilmiştir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katıldım.

Atatürk şiirleri okuduk.

Bu vatan uğruna birlikte mücadele ettik.

Askerlerimiz sabaha kadar nöbet tuttu.

Bizi birliğimiz kuvvetli yapar.

Kurtuluş Savaşı ülkemizin bağımsızlık mücadelesidir.

Vatan mutlaka selâmet bulacaktır.

Zor günlerde el ele vermeliyiz.

Çanakkale Savaşı bir milletin uyanış destanıdır.

6. ETKİNLİK 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 64 Cevabı

Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” (Mustafa Kemal ATATÜRK) sözünden hareketle bir hikâye yazınız. Hikâyenizi yazım ve noktalama yönünden düzenleyiniz.

 • Cevap: 1919 yılında, Anadolu’nun bir köyünde yaşayan ve henüz 20 yaşında olan Mehmet ülkesini seven bir gençti. Kısa bir dönem önce 1. Dünya Savaşı’ndan çıkan ülkenin hali perişandı. Mehmet öyle kederliydi ki… Ülkesini, ailesini, yakınlarını ve kendini düşüyordu. Böyle esaret altında yaşamak onu harap ediyordu.Mehmet geceler boyu uyumadan düşündü. Bir şeyler yapmalıydı. En sonunda arkadaşları ile birlikte örgütlenerek ülke için çalışmaya karar verdi. Kararı kesindi ve kararından dönmeyecekti, bu ülkeyi kurtarmak mutlaka mümkündü. Mehmet o gece uyuyamadı, fırladı yataktan. Sabaha kadar planlar yaptı. Notlar aldı, neler yapılabileceğini yazdı. Gün ağarır ağarmaz en yakın arkadaşları ile buluşarak planlarını anlattı. Bütün arkadaşları ona destek oldu. Bu işin sonunda belki hayatını yitirenler olacaktı ama özgürlük için her şeye değer diye düşündüler. Zaten esaret altında yaşamak, yaşamak değildi her biri için; nefes alıp vermekti sadece. Mehmet ve arkadaşları daha çok kişiye ulaşmayı hedeflediler. Herkes tanıdıklarına haber saldı. Kim elinden ne geliyorsa yaptı.Mehmet genç ve yakışıklıydı. Sevdiği bir kız vardı; Asya. Asya da Mehmet’i seviyordu. Mehmet’in ülke için düşündüklerini ve yaptıklarını görünce o da kolları sıvadı. Bu gaye uğruna herkesin yapabileceği bir şeyler vardı elbet. Erkekler cepheye, savaşmaya gidiyorlarsa, kadınlar da erzak, kıyafet işlerini halledebilirlerdi. Asya da köyün hatta civar köylerin kadınlarına haber saldı. Söz konusu ülke olunca, tabii ki herkes koşarak geldi yardıma.Gece gündüz çalıştı herkes. Gece gündüz savaştı herkes. Ülke için, bağımsızlık için, özgür bir hayat için herkes elinden geleni yaptı. Kimi cepheye gitti mermi taşıdı, kimi düşman askeri ile burun buruna savaştı. Kimi dikiş dikti cephedekine, kimi çorba pişirdi. Kadını da erkeği de omuz omuza verip bağımsızlık için çalıştı. Hepsi kararlıydı, hepsi azimli ve güçlü.

  Ülke için verilen bu savaş sonunda maalesef ki herkes evine sağ salim dönemedi. Mehmet’in en yakın arkadaşı şehit oldu vatanı için mesela. Kimisi de bir uzvunu kaybetti. Ama vatan sağ olsun dediler. Ülke bağımsızlığına kavuştuğu için, artık özgür bir hayat yaşayacakları için herke şükürler etti. Mehmet döndü ama evine, Asya ile kavuştu. Bundan sonrası özgür ve mutlu olmaktı artık onlar için.

  Anadolu’nun küçük bir bölgesinde yaşandı bunlar. Ama yalnızca orada değil, tüm ülkede aynı duygular yaşanmakta, aynı çalışmalar yapılmaktaydı. Bu millet bu kadar azimli ve vatansever olmasa bu ülke kurtulamazdı. Herkes vatanı için tüm varlığını koydu ortaya. Atatürk’ün “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” sözünde bahsettiği millet, işte bu millet!

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Faydalı olmak ile ilgili sloganlar yazınız.

 • Cevap:  Faydalı olmak, yararlı olmak anlamına gelir. Faydalı olmak, işe yaramak anlamına gelir. Bir ihtiyacı karşılamak, bir işi yerine getirmek, her şeyi düzene uygun olarak yerine getirmek anlamına gelen faydalı olmak kavramı insanların işlerini halletmeleri anlamlarına da gelmektedir. Faydalı işler yapmak bireysel ve toplumsal olarak fayda sağlar. Toplumda birlik ve beraberlik sağlanması için faydalı işler yapmak gerekir.Faydalı olmak ile ilgili sloganlar şu şekildedir:*Faydalı ol karlı çık!*Her işte bir fayda vardır!

  *İnsanların faydalısı iyilik yapandır!

  *Yardımseverler faydalı olanlardır!

  *Faydalı olmanın yolu iyi olmaktır!

  *Başarmanın yolu faydalı olmaktır!

  *İnsanlara faydalı olmak erdemdir!

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Millî Mücadele ve Atatürk Sayfa 61, 62, 63, 64 Kahramanların Dilinden 15 Temmuz Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!