Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Bir Kış Öyküsü Metni Etkinlik Cevapları (8. Sınıf Türkçe)

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Sanat Sayfa 116, 117, 118, 119, 120 Bir Kış Öyküsü Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bir Kış Öyküsü Metni Cevapları

Hazırlık Çalışmaları

“Müzik insan ruhunu dalgalandıran, okşayan ve ona ince zevkler tattıran, üstün bir sanattır.” [Hugo Riemann (Higo RİMIN)] sözüyle ilgili düşüncelerinizi açıklayınız.

 • Cevap: Müzik, insanı en ince duygulara en güzel hayallerle buluşturan sihirli bir sanattır. İnsanı ince zevkler sahibi yapan müzik evrenin ortak anlaşma dillerinden biridir. 

1. ETKİNLİK 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 117 Cevabı

Metinden hareketle anlamını bilmediğiniz sözcüklerin anlamlarını sözlükten bularak bu sözcükleri cümlede kullanınız.

Anlamını bilmediğiniz kelimelere göre bu etkinliği siz yapabilirsiniz.

2. ETKİNLİK 

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

1. Yazar, baharı nasıl anlatmıştır?

 • CevapToprak canlanır, ağaçlar yapraklarını giyinir, kuşlar şarkılarını bıraktıkları yerden sürdürür, ortalık erken aydınlanır, geç kararmaya başlar

2. Kaval satan adam neden yazarın ilgisini çekmiştir?

 • CevapKaval satan adamın “Her eve kaval gerekli.” sözü yazarın ilgisini çekmiştir.

3. Kaval sesi çevrede bulunan herkesi nasıl etkilemiştir? Açıklayınız.

 • Cevap: Kavalın sesini dinleyen herkes, kendini mutlu oldukları fakat açıklayamadıkları yerlerde hissetmiştir. İnsanlar buna anlam veremedikleri için şaşırmışlardır.

4. Siz kavalcı olsaydınız kavalınızla insanlara ne anlatırdınız?

 • Cevap: Barışı, sevgiyi kardeşliği anlatmak isterdim.

3. ETKİNLİK 

Kavalcının sanata bakış açısını değerlendiriniz.

 • Cevap: Kaval çalmak başlı başına bir sanat ve yetenek işidir. Kavalcı sanatın herkese gerekli olduğunu iddia etmektedir. İnsanların sadece karnını doyurmakla yaşayamayacaklarını, ruhlarını da beslemeleri gerektiğini anlatmak istemektedir. Bunun da sanatla mümkün olduğunu insanlara hissettirmiştir.

4. ETKİNLİK 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 118 Cevabı

a) Aşağıdaki kutucukları metne uygun doldurunuz.

Yer:
Şehirde, bir duvarın dibi.

Zaman:
Bir kış günü

Kişiler:
Yazar, kaval satan adam, kadının biri, bir adam, kaval satan adamın etrafında toplanan insanlar.

Olay: 
Kaval satan bir adamın kavallarını “Her eve lazım.” diyerek satması ile dalga geçen insanların sonunda kavalın sesi ile adeta büyülenerek adama hak vermeleri.

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 119 Cevabı

b) Dinlediğiniz metni özetleyiniz.

 • CevapBir kış gününde adamın biri kaval satmaktadır. Satış yaparken “Her eve lazım.” demektedir. Bu satış sözü, insanların ilgisini çeker ve adamın etrafına toplanırlar. Adamın sözleri ile dalga geçerler. Fakat adam kavalı çalınca etraftaki insanlar adeta büyülenir. Kısa sürede olsa bütün dertlerini unutup huzur bulurlar. Hikayenin sonunda adamın “Her eve lazım.” sözüne hak verip, birer tane kaval alırlar.

5. ETKİNLİK 

Metnin konusu ve ana fikrini yazınız.

Konu: Kaval sesinin insanları etkilemesi

Ana Fikir: Sanat, yeme içme kadar yaşam için gerekli bir unsurdur.

6. ETKİNLİK 

Sevdiğiniz bir müzik aletini hem yapıp hem sattığınızı düşünün. Çevrenizdekileri bunlardan almaya ikna edecek bir konuşma yapınız.

 • CevapSiz sanıyor musunuz ki sadece yeme, içme ve nefes almayla yaşayabilirsiniz. Karnınız doydu, vücudunuz hareket ediyor. Ya ruhunuz? Niçin ruhunuzu beslemek için bir şeyler yapmıyorsunuz? Ruhunuzu beslemeden mutluluğu, huzuru yakalayabilir misiniz? Bakın, hepinizin yüzü asık, mutlu değilsiniz. Peki mutlu olmak ister misiniz? O zaman buyurun, birer tane bağlama alın. Çalmayı öğrenin. Sanat yapın. Ruhunuzu besleyin. Mutlu olun!

7. ETKİNLİK 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 120 Cevabı

a) Aşağıdaki cümlelerin öznesine göre çatı özelliklerini örnekteki gibi X ile işaretleyiniz.

Uzun bir kışı yeni geride bıraktık.

 • Etken Çatılı Fiil: X
 • Edilgen Çatılı Fiil:

Çal da şu eksik olan aklın tamamlansın.

 • Etken Çatılı Fiil:
 • Edilgen Çatılı Fiil: X

Kısa sürede adamın çevresinde birçok insan toplandı.

 • Etken Çatılı Fiil:
 • Edilgen Çatılı Fiil:  X

Benim önceden hiç duymadığım güzellikte bir hava çalmaya başladı.

 • Etken Çatılı Fiil: X
 • Edilgen Çatılı Fiil:

Yeni biçilmiş buğday saplarının kokusu hissedildi.

 • Etken Çatılı Fiil:
 • Edilgen Çatılı Fiil: X

Kentin dört yanından gelmiş genç ve yaşlı birçok insan, orada durup kavalcıya baktık.

 • Etken Çatılı Fiil: X
 • Edilgen Çatılı Fiil:

b) Cümlelerde yer alan etken fiilleri, edilgen; edilgen fiilleri, etken fiil yapınız.

 • Cevap:Çal da şu eksik olan aklını tamamla.Kısa sürede adamın çevresinde birçok insan toplandık.Benim önceden hiç duymadığım güzellikte bir hava çalmaya başlandı.Yeni biçilmiş buğday saplarının kokusunu hissettik.Kentin dört yanından gelmiş genç ve yaşlı birçok insan, orada duruldu kavalcıya bakıldı.

8. ETKİNLİK 

Türkçe defterinize herhangi bir sanat dalı ile uğraşmanın kişi üzerindeki olumlu etkilerini anlatacağınız bir yazı yazınız. Yazınızı yazım ve noktalama yönünden düzenleyip arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapSANAT İLAÇTIRİnsanlar genelde duygu ve düşüncelerini söz ve yazıyla ifade ederler. Kimi zaman bunlar, insanın içinde olanları anlatmaya yetmez. Bu noktada sanat imdadımıza yetişir.Sanat “Belli bir uygarlığın veya topluluğun anlayış ve zevk ölçülerine uygun olarak yaratılmış anlatım.” olarak tanımlanıyor. Buradaki “anlatım” ifadesi önemli. Sanat bir şeyler anlatır ama neyi? Bu sorunun en kesin cevabı “kendini”dir. Evet, sanat insanın kendisini anlatmasıdır.Bu noktada sanatın, bir sanat dalı ile uğraşmanın kişi üzerindeki olumlu etkisi ortaya çıkmış oluyor. Bizim derdimiz kendimizi anlatamamak değil mi? İnsanların bizi yanlış anlamasından yakınmaz mıyız? Kendimizi sanat ile anlatabildiğimizde bundan mutlu olmaz mıyız?Evet, sanat insanı mutlu eder. Sanat insanı, kendini anlatabildiği için mutlu eder. Sürekli sanatla uğraşan kişiler, kendilerini anlatmanın verdiği huzurla hep mutlu yaşarlar. Her şeye olumlu bakabilirler. Etrafındakileri de olumlu bakmaya yönlendirirler. Mutlu olan insan da başarılı olma konusunda kendisinde güç bulur, tüm engelleri rahatlıkla tek tek aşar.Sonuç olarak diyebiliriz ki sanat, mutsuzluğun tedavisi, kişinin hayat boyu alabileceği bir ilaçtır.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

1. Tarihte, birçok uygarlığın Anadolu’ya yerleşmesinin sebeplerini araştırınız.

 • Cevap: Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında Kayseri ilindeki Kültepe Kaniş-Karum gösterilmektedir. Bu bölgedeki kazılardan elde edilen tarihi eserler, bölge tarihinin 6 bin yıl önceye dayandığını göstermektedir. Benzeri özellikler; Hatay, Diyarbakır, İzmir ve Nevşehir gibi illerimizde yapılan tarihi kazılarda elde edilen tarihi eserlerde de görülmektedir. Tüm bu tarihi eserler, Anadolu coğrafyasının binlerce yıldır yerleşim yeri olarak farklı uygarlıklarca tercih edildiğini göstermektedir. Tarihte birçok uygarlığın Anadolu’ya yerleşmesinin sebepleri maddeler halinde sıralanabilir.» Anadolu’nun Asya ve Avrupa arasında adeta köprü vazifesinde olması, uygarlıkların Anadolu’ya yerleşmesinde önemli bir etkendir.» Anadolu’nun verimli topraklara sahip olması ve bu sayede pek çok farklı ürünün yetiştirilebilmesi.» Anadolu’nun 3 tarafının denizlerle çevrili olması ve bu sayede balıkçılık yapılabilmesi.» Üç tarafı denizlerle çevrili Anadolu’nun limanları sayesinde deniz ticaretinde önemli bir yere sahip olması.» Anadolu’nun zengin akarsu yataklarına sahip olması.

  » Anadolu’nun coğrafi konumu sayesinde 4 mevsimin de görülebilmesi. İklim olarak çok sıcak ya da çok soğuk olmaması.

  » Anadolu’nun; Asya, Afrika, Orta Doğu ve Avrupa olmak üzere pek çok coğrafyaya yakın olması.

  » Anadolu’nun ticaret yollarının kesişim noktasında bulunması.

2. Yörenize ait bir yemeğin tarifini arkadaşlarınızla paylaşmak üzere araştırınız.

 • Cevap:  İçli Köftenin hazırlanışı:

  İnce ince doğranmış soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Soğanlara kıyma ekledikten sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar bekletilir. İç harcına ince kıyılmış maydanoz ve baharatlar eklendikten sonra soğumaya bırakılır.

  İnce bulgur 1 bardak soğuk su ile ıslatılır. Suyunu çeken bulgura salça ve baharatları eklenerek yoğurulur. Yoğurma esnasında azar azar su eklenir. En son un eklenir ve elde dağılmayacak kıvama geldiyse cevizden büyük parçalar şeklinde kopartılıp bir kenara ayrılır. Koparılan parçalar baş parmak yardımıyla limon şekline getirilir. İçini doldurduktan sonra kapatılan içli köfteler 1 bardak sıvı yağda kızartılır.

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Sanat Sayfa 116, 117, 118, 119, 120 Bir Kış Öyküsü Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!