Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
8. Sınıf Öğün Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Öğün Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 144 Cevabı

8. Sınıf Öğün Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 144 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “8. Sınıf Öğün Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Atila Ataş tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Abdüssamed BAŞER tarafından yapılmış.

8. Sınıf Öğün Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 144 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

8. Sınıf Öğün Yayınları Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 144 Cevabı 

Yukarıdaki fotoğraf sizlere neler anlatmaktadır?

  • Cevap: Yukarıdaki fotoğraf bir tarım arazisidir. Ülkemizin geleceği için ve başka ülkelere tarım konusunda bağımlı olmamak için yapılan önemli bir çalışmadır.

Yukarıda gördüğünüz alan bir tarım arazisidir. Bu arazi en verimli şekilde kullanılmaktadır. Burada yapılan tarım, sürdürülebilir kalkınma için örnek bir çalışmadır. Sürdürülebilir kalkınma ne demektir?

  • Cevap:Sürdürülebilir kalkınma kavramı ise ilk kez, 1987 yılında Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu’nca hazırlanan Brundtland Raporu’nda “Bugünün gereksinimlerini, gelecek kuşakların gereksinimlerini karşılama yeteneğinden ödün vermeden karşılayan kalkınma” olarak tanımlanmıştır.

Tasarruf ne demektir? Hangi konularda tasarruf yapılabilir?

  • Cevap: Hayatımızın sürmesinde, insanların ve diğer canlıların kullandığı, hayatımızın vazgeçilmezi olan maddelerin tüketiminde dikkatli davranma isteği, yeterli olduğu kadar kullanma, idareli tüketmeye tasarruf denir. Tasarruf tüketirken; çevreci olmaktır, yaşayadiğer çok şeyi düşünmektir, geleceği düşünmektir, iktisadi davranmaktır, artırmaktır.

Şu konularda tasarruf yapılabilir. 

1- Enerjide tasarruf

2- Tüketimde tasarruf

3- Zamanda tasarruf

4- Üretim aşamasında tasarruf

Niçin tasarruf yapılmalıdır?

Cevap:

  • Para biriktirmek için
  • İsraf etmemek için
  • Ekonomik rаhаtlık için
  • Dоğayı korumаk için
  • Ülkеmizе katkı sаğlаmаk için

Geri dönüşüm ne demektir? Hangi ürünlerin geri dönüşümü söz konusudur? Geri dönüşümlü ürünleri kullanırken nelere dikkat ediyorsunuz?

  • Cevap: Yeniden değerlendirilme imkanı olan atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerden geçirilerek ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesine geri dönüşüm denir.

Geri dönüşümü olan maddeler genelde az kullanılmış madensel ürünler ve doğada organik halde bulunabilen ham maddelere sahip ürünler olarak bilinmektedir. Ambalaj atıklarının geri dönüşümü ve geri kazanımı mümkündür. Metal atıkların ve teknoloji atıklarının da geri dönüşümü mümkün olmaktadır. Geri dönüşüm sayesinde enerji tasarrufu da sağlanmakta ve ekonomik kalkınma da gerçekleşmektedir.

Geri dönüşümlü ürünler metal, plastik, kağıt, pil gibi ürünler olarak kullanılmaktadır. Günlük hayatımızda geri dönüşümlü ürünler kullanırız. Poşetler, ambalajlar, kağıtlar, metal ürünler ve piller geri dönüşüm ürünleri olarak insanlar tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Geri dönüşümlü ürünleri kullanırken doğrudan atık haline getirmemeye ve ayrıca biriktirmeye dikkat etmek gerekir. Geri dönüşüm ürünlerinin atıklarının çöp olarak başka bir yerde ayrıca toplanması ayrıştırma açısından kolaylık sağlayarak yeniden ham madde olarak kullanılmalarında büyük kolaylık oluşturmaktadır. Geri dönüşümlü maddelerin yeniden doğaya karışması mümkünse bu sağlanmalı değilse işlemden geçirilmesi için ayrıca toplanması gerekmektedir. Geri dönüşüm çok önemlidir.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
2
clap
2
angry
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!