Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Öğün Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Öğün Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı

8. Sınıf Öğün Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Öğün Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “8. Sınıf Öğün Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Atila Ataş tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Abdüssamed BAŞER tarafından yapılmış.

8. Sınıf Öğün Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

8. Sınıf Öğün Yayınları Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 162 Cevabı 

Yaz başlarken karalar, denizlerden daha çabuk ısınır. Yaz sonunda, havalar soğumaya başlayınca ise denizler, karalardan daha geç soğur. Bunun nedeninin ne olduğunu biliyor musunuz?

  • Cevap: Nedeni kara ve denizin arasındaki ısı farkıdır.Bu şu demektir: Isınmak için aldıkları enerji farklılığıdır.Ve kara ile deniz arasındaki nemin farklı olmasıdır.NOT : Güneş ışınları karalarda  1 metreye denizlerde ise 200 metreye kadar ulaşmaktadır.

Mutfağınızdaki tencere ve tavaların sapının neden metalden yapılmadığını hiç düşündünüz mü?

  • Cevap: Evet. Bunun nedeni ise şudur;Metaller ısıyı iletirler.Bizde tavaları tenceleri ocağa koyuyoruz.o da ısınıyor,ısındığı icin de ısı metale ellediğimizde hissedilirdi.Plastik ısıyı iletmez. Bu yüzden de sapları plastikten yapılır.

Çok sıcakken bile tencereyi sapından tutabilirsiniz. İçine su koyduktan bir süre sonra çaydanlık ısındığı hâlde suyun henüz ısınmadığını fark edersiniz. Bunun nedeni ne olabilir? Bu soruların cevabını bulmak için aşağıdaki etkinliği yapınız.

  • Cevap:

Etkinliğin Yapılışı

Uyarı: Sıcaklık ölçümü yaparken termometreyi beherglasların tabanına temas ettirmeyiniz. Isıtıcıları kullanırken
dikkatli olunuz.
• Sıvı yağ, alkol ve suyu beherglaslara ayrı ayrı koyup etiketleyiniz.
• Sıvıların sıcaklıklarını termometre ile ölçüp defterinize not ediniz.
• Beherglasları sacayaklarının üzerine yerleştirip özdeş ısıtıcılarla aynı anda ısıtmaya başlayınız.

• Sıvıların sıcaklıklarını aynı anda birer dakika ara ile ölçünüz. Ölçme işlemini beş dakika boyunca tekrarlayınız. Ölçüm sonuçlarını bir liste yaparak kaydediniz.

Etkinlik Soruları

1. Aynı miktarda ısı aktarılmasına rağmen beş dakika sonra su, sıvı yağ ve alkole batırılan termometrelerle ölçtüğünüz değerler aynı mıdır?

  • Cevap: Aynıdır ikisi de 100 derecededir.

2. Maddelerin kütleleri ve verilen ısı miktarı eşit olduğu hâlde hangi sıvıda ısı artışı daha fazla olmuştur?

  • Cevap:

3. Aynı sıcaklıklara getirilen eşit kütlelerdeki sıvı yağ, alkol ve su aynı anda soğumaya bırakılırsa hangi madde daha önce soğur?

  • Cevap: Su daha çabuk soğur.

4. Aynı kütlelerdeki farklı maddeler, özdeş ısıtıcılarda, aynı sürede ısıtıldığında sıcaklık artışının farklı olması maddeler için ayırt edici bir özellik olabilir mi?

  • Cevap: Evet fark edici bir özelliktir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir