Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı 1. Ünite Hazırlık Soruları

8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı 3. Ünite Hazırlık Soruları

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı 2. Ünite Hazırlık Soruları

8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı 2. Ünite Hazırlık Soruları8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı 2. Ünite Hazırlık Soruları

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabı Özgün Yayınları Zekat, Hac ve Kurban İbadeti Ünitesi 31. Sayfadaki Ünitemize Hazırlanalım soruların cevabı

Paylaşma ve yardımlaşmanın aile ve toplum hayatındaki önemi hakkında araştırma yapınız.

 • Paylaşmak ve yardımlaşmak islam dinin en önemli özelliklerinden birisidir. Dinimiz bir çok ibadette ve durumda toplumsal düzen için paylaşmayı yardımlaşmayı ve dayanışmayı tavsiye etmiştir. Yapılan bir çok ibadette de toplumsal dayanışmayı uygulayan durumlar vardır. Örneğin ramazanda iftarlar verilmesi, fıtır sadakası verilmesidir. Ayrıca oruç tutan insan toplumdaki aç ihtiyaç sahibi insanların halinden anlayacaktır. Zekat ibadeti, kurban ibadeti gibi tüm ibadetlerde bu gibi toplumsal dayanışmaya örnekler vardır. Paylaşma va yardımlaşma olan toplumlarda sevgi, saygı, mutluluk ve düzen olacaktır. Aile içi ve toplumdaki insanlar arası güzel duygular beslenecektir.

“Zekât” ve “sadaka” sözcüklerinin anlamını araştırınız.

 • Zekât sözlükte; artma, çoğalma, arıtma, bereket ve övme anlamlarına gelir. Terim  olarak zekât ise: Dinen zengin sayılan Müslümanların Belli mal türlerinin belirli bir bölümünü, Allah Teâlâ’nın belirlediği bir kısım müslümanlara vermesidir.
 • Sadaka: İnsanların hiçbir karşılık beklemeden sadece Allah rıza için ihtiyaç sahiplerine maddi ve manevi yardımlarda bulunmasıdır.

Zekâtın nelerden verilebileceğini ilmihâl kitaplarından öğreniniz.

 • Para, altın, gümüş, paraya çevrilebilen değerli evrak: hisse senedi, tahvil vb.
 • Büyük ve büyükbaş hayvanlar
 • Ticaret malları
 • Toprak ürünleri

Ülkemizdeki yardım kurumlan hakkında bilgi toplayınız.

 • Kızılay: Savaşta ya da barışta yurt içi ya da yurt dışında oluşan afet ve felaketlere uğrayanlara yardım etmek için kurulan bir kurumdur.
 • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
 • Bu kurumun amacı; korunmaya bakıma yardıma muhtaç çocuklara özürlü ve yaşlılara bakmak ve onları topluma kazandırmaktır
 • Yeşilay
 • Türkiye sınırları içinde sigara alkol ve bütün uyuşturucu alışkanlıklarını önlemektir.
 • Milli Eğitim vakfı

Hac ibadetinin nerelerde gerçekleştirildiğini öğreniniz.

 • Hac ibadeti Suudi Arabistan ülkesinin Mekke şehri ve çevresinde gerçekleşir.

Hz. İbrahim (a.s.) ve kurban ibadeti hakkında bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgi­leri arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Hz. İbrahim Allah’tan bir çocuğu olması için şu şekilde ; Ey Rabbim! Bana Salihlerden (bir oğul) ihsan et diye dua etmiştir. Allah ona bir evlat vermiştir. Rüyalarında Oğlunu boğazladığını görmüştür. Bunu oğluna söylediğinde ‘’ baba Allah ne emrediyorsa onu yap’’ diye bir cevap almıştır. Oğlunu kurban etmek için mina ya gitmiştir. Oğlunu yere yatırıp bıçağı boğazına vurduğunda bıçak Allah ilahi kudreti  ile hz İbrahimin oğlunu kesmemiştir. Kur’an-ı Kerimde bu olayda Allah’ın ona nasıl seslendiğini şöyle ifade ediyor; Ey İbrahim! Gerçekten sen rüyana (emredileni yerine getirmeye azmetmek suretiyle) sadakat gösterdin. Bu sana yeter. Şüphe yok ki Biz emre imtisal etmekle nefislerine iyi davrananları böyle mükafatlandırırız. Muhakkak ki bu, açık bir imtihandı. Ve ona (boğazlamak ve emredilen işi yerine getirmek üzere) büyük bir koçu çocuğun yerine fidye verdik. (Sâffat-99-107)
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!