Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı Sayfa 68 Cevabı
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı Sayfa 68 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı Sayfa 68 Cevabı

HZ. MUHAMMED’İN HAYATINDAN ÖRNEK DAVRANIŞLAR ÜNİTEMİZİ DEĞERLENDİRELİM SORULARI

A. Aşağıda verilen sorularıcevaplandırınız. 

1. Kur’an, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) örnek alınmasını niçin istemektedir? Açıklayınız.

 • Çünkü Hz. Muhammed en güzel ahlak üzere yaratılmıştır. Yani doğru ve mükemmel insan nasıl olmalıdır bize en iyi örnek olan kişidir. Hayatının tüm hallerinde muhteşem davranışlar sergilemiştir. Onu örnek alan insan doğru yolu bulacaktır.

2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) merhametliliğini gösteren bir ayet meali söyleyiniz.

 • And olsun,size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki,sizin sıkıntıya uğramanız O’na çok ağır gelir.O,size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.” (Tevbe,128)

3. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insanlara niçin ve nasıl değer verdiğini anlatınız.

 • Hz muhammed insanlara insan oldukları için değer vermiştir. Yaratılan her şeye önem ve değer vemiştir. Çünkü onların hepsi Allah’ın birer nimeti lütfudur. Evrensel olarak tüm insanlara peygamber olarak gelen birisi olduğu için herkese saygı göstermiştir. Ona kaarşı yapılan yanlışlara karşı sabretmiş ve onları düzeltmek ve doğru yol iletmek içi  uğraşmıştır.

4. Sabır ve cesaretin başarılı olmadaki rolü nedir? Açıklayınız.

 • Hayattaki her şeyde sonuca ulaşmak için sabır gereklidir. Emek olmadan yemek olmaz sözü birşeyleri yapmak için emek vermemiz gerektiğini bize anlatır. Emek vermekte sabırlı olarak yaptığımız işleri hakkıyla yaparak sonuca ulaşır. Yani sabırlı bir şekilde yaptığımız şeylerin sonucunda başarılı oluruz.

5. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) zamanını iyi değerlendirmesini bir örnekle açıklayınız.

Hz. Muhammed ‘’ iki günü birbirine eşit olan zarardadır’’ hadisi şerifi ile zamanı çok iyi değerlendirmek gerektiğini vurgulamaktadır.  Peygamber efendimiz nasıl ki israfın kötü olduğunu gördüğü gibi zamanı boşa harcamayı da hoş karşılamamıştır. İnsan sınırlı hayatında hem ahireti hem de dünyayı iyi değerlendirmelidir. Peygamberimiz

 • “İki nimet vardır ki insanlar bu ikisinde çok aldanırlar: Sağlık ve boş vakit.”
 • “–Beş şey geçmeden beş şeyin kıymetini bil: İhtiyarlamadan önce gençliğinin; hastalanmadan önce sağlığının; fakirlik gelmeden önce zenginliğinin; meşgul olmadan önce boş vaktinin; ölmeden önce yaşamın.”

6. Hz. Muhammed (s.a.v.), danışmaya niçin önem vermiştir? Belirtiniz.

 • Hz. Muhammed insanların birbirine yardım etmesini, dayanışma sağlaması önemli bir yer tutmaktadır. Müslümanların birlikte beraberce yaşaya alışması birbirine yardım etmesi gerektiğini söylemiştir. Toplumsal düzen için dayanışma en önemli etkendir. Toplumun düzeni için insanların birbirine yakın olmalı yardımlaşmalı ve toplumu üst seviyeye getirmelidir.

7. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğa ve hayvan sevgisine bir örnek veriniz. 

 • “Kim bir fidan diker veya ekin ekerse, onlardan kuşlar ve diğer hayvan veya insanlar faydalandıkça Allah onu sevaptan yararlandırır. Yaptığına karşılık olarak ona sadaka sevabı olur.” Peygamberimiz Medine yakınlarında bulunan, eskiden ormanlık iken sonradan hayvan otlatılan yer haline gelen otlak bir alan için şöyle söylemiştir. “Kim buradan bir ağaç kesecek olursa onun karşılığında yeni bir ağaç diksin.”

B. Aşağıdaki sorularda doğru olan seçeneği işaretleyiniz.

1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.), °Sizden öncekilerin yok olmasının sebebi, içlerinden soylu ve güçlü bir kimse suç işleyince onu serbest bırakıp; güçsüz biri suç işleyince onu cezalan­dırmalarıydı. Allah’a (c.c.) yemin ederim ki kızım Fatma dahi suç işlese onu da cezalandı- nrdım.”

Yukarıdaki hadis Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hangi özelliğini göstermektedir?

 1. Cesaretli oluşunu
 2. Hoşgörüsünü
 3. Affedici olmasını
 4. Adaleti gözettiğini

Doğru cevap: D

********************

2. Hz. Peygamber’in (s.a.v.), Bedir Savaşı’nda esirleri, Müslümanlara okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakması neye önem verdiğinin göstergesidir?

 1. İnsanlara değer vermesi
 2. İlim öğrenmeye verdiği önemi
 3. Alimlere verdiği değeri
 4. Zamanı iyi değerlendirmesi

Doğru cevap: B

********************

3. Peygamberimiz (s.a.v.) İslam’ı yaymaya başlayınca Mekkeli müşrikler bundan büyük rahatsızlık duydular. Şehrin ileri gelenlerinden bir heyet oluşturarak Hz. Peygamber’in (s.a.v.) amcası Ebu Talip’e gönderdiler. Heyet, Ebu Talip’e Hz. Muhammed’i (s.a.v.) uyar­masını, İslam’ı yaymaktan vazgeçirmesini istedi. Ebu Talip Mekkeli müşriklere, yeğeniyle konuşacağını söyledi. Onlar gittikten sonra Peygamberimizin (s.a.v.) yanına gelerek müş­riklerin dediklerini aktardı. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.), amcasına şöyle dedi: “Ey amca! Allah’a yemin ederim ki Güneş’i sağ elime, Ay’ı sol elime koysalar yine de davamdan vazgeçmem. Ya bu uğurda ölürüm ya da dini yayma, görevimi yapma konusunda başarılı olurum.”

Yukarıdaki olay, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hangi kişisel özelliğini ön plana çıkarmaktadır?

 1. Merhameti
 2. Cesareti
 3. Sözünde durması
 4. Sabırlı oluşu

Doğru cevap: B

********************

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir