Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 101

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 101 Cevapları Tutku Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 101

Salih amel kavramını daha önce hiç duydunuz mu? Varsa bu kavramla ilgili bilgilerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: “Salih amel” Allah’a ibadet ve insanların yararına yapılan faydalı işler demektir. Helal ve meşru olan her türlü iş, şayet düzgün, sağlam, dürüst yapılıyorsa bu salih amel olarak nitelendirilir. Kuran’da yüze yakın ayette, iman etmekle salih amel işlemek yan yana zikredilmiştir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) insanları iyi, güzel, faydalı iş ve davranışlarda bulunmaya, hayır yapmaya ve salih amel işlemeye yönlendirmiştir. Bununla ilgili olarak o, bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “İnsan öldüğü zaman amel defteri kapanır. Ancak şu üç şey müstesnadır: Sadaka-i cariye, faydalanılan ilim ve kendisine dua eden hayırlı bir evlat.” Müslim, Vasiyye, 14; Tirmizî, Ahkâm, 36.

Yukarıdaki hadiste salih amel olarak belirtilen davranışlar nelerdir? Yorumlayınız. Sizler de bu hadisten ilke ve değerler çıkarıp maddeler hâlinde listeleyiniz.

  • Cevap: Sadaka-i cariye, faydalanılan ilim ve kendisine dua eden hayırlı bir evlat.

8. Sınıf Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
4
0
0
1
5
0
1

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!