Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 9

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 9 Cevapları Tutku Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 9

ÜNİTEMİZE HAZIRLANALIM

1. Peygamberimizin (s.a.v.)* çocukluk yılları hakkında bir araştırma yapınız.

  • Cevap:

Hz. Muhammed (s.a.v.) 571 senesi, Fil Yılı’nda, 12 Rebiülevvel (20 Nisan) pazartesi gecesi sabaha karşı, Mekke’nin doğusunda bulunan “Haşimoğulları Mahallesi”nde, babasından kendisine miras kalan evde doğdu. Arapların takvim başı olarak kullandıkları “Fil Vak’ası”, Peygamberimiz (s.a.v.)’in doğumundan 52 gün kadar önce olmuştu. Peygamberimizi başlangıçta çocuğu (3 veya 7 gün) annesi Âmine emzirdi. Sütü yetmediği için, daha sonra amcası Ebu Leheb’in azatlı cariyesi Süveybe tarafından emzirildi. Fakat Hz. Muhammed (s.a.v.)’in devamlı süt annesi Hevazin Kabilesinin Sa’doğlulları kolundan Halîme oldu. Hz. Muhammed (s.a.v.) dört yaşına kadar, süt annesinin yanında çölde kaldı. Dört yaşında Halime çocuğu Mekke’ye götürerek annesine teslim etti. Hz. Muhammed (s.a.v.) dört yaşından altı yaşına kadar, öz annesi Amine ile kaldı, 6 yaşında annesi Amine vefat etti. Daha sonra dedesinin yanında kaldı. 8 yaşında iken dedesi de vefat etti. Efendimiz, dedesinin vefatından sonra amcasının yanında kalmaya başladı.

2. Mekke’nin İslam dinindeki yeri ve önemi nedir? Araştırınız.

  • Cevap: Mekke’nin İslam tarihindeki yeri ve önemi;

➜ Hz. Muhammed’in doğduğu şehirdir.
➜ Peygamber efendimize peygamberlik verilen şehirdir.
➜ Mescid’i Haram burada bulunur ve burada edilen her ibadete, her sevap için 1 adete 1000 adet sevap verilir.
➜ Müslümanlar için mübarek şehirdir, Mekke’de bulunan Kabe’de Müslümanlar İslam’ın beş şartından bir tanesi olan HAC görevlerini yerine getirirler.
➜ Eski dönemlerde Mekke için çok savaş verildi. Kureyş kabilesi önceden Müslümanları zorla Medine’ye göç etmek zorunda bırakmışlar, Hz. Muhammed de Medine’ye hicret etmişti. Ancak ➜ sonrasında Müslümanlar ve Hz. Muhammed, Mekke’yi Kureyş kabilesinin elinden aldı.
➜ Mekke İslam dininin doğduğu şehirdir.
➜ Yeryüzünün ilk ibadethanesi, mabedi olan Kabe, Mekke şehrinde bulunur. Bu nedenle bu şehir İslam alemi için çok önemlidir.

3. Hz. Muhammed (s.a.v.) ve Müslümanlar, Mekke’den Medine’ye niçin hicret etmek zorunda kalmışlardır? Araştırıp öğreniniz.

  • Cevap: Mekke’de yer alan İslam düşmanı müşrikler Hz.Muhammed (s.a.s) ve ilk Müslümanlara büyük zulüm, işkence ve zorbalıklar yapmışlardır. Bundan dolayı artık Mekke’de İslam dini yaşanamaz ve yaygınlaşamayacak bir hale gelmiştir. Medineli Müslümanların daveti üzerine Yüce Allah (c.c)’nin de izniyle Mekke’de yer alan Müslümanlar ve Hz. Muhammed Medine’ye göç etmek zorunda kalmıştır. Hicret, Hz. Muhammed (s.a.v.) ve diğer Müslümanların, baskılardan kurtulmak için 622 yılında Mekke’den Medine’ye göç etmelerine verilen isimdir. Bu göçün sonucunda Medine’de, Medine Sözleşmesi ile günümüzde İslam Devleti olarak sınıflandırılan devletlerden ilki kabul edilen Medine Şehir Devleti kuruldu.

4. Peygamberimizin (s.a.v.) Veda Hutbesi’ni bularak sınıfınızda okuyunuz. Bu hutbede yer alan öğütlerden, size göre en dikkat çekici olan üç tanesini belirleyerek defterinize yazınız.

  • Cevap:

➜ Herkesin can, mal ve namusu tecavüzden korunmuştur.
➜ Kimsenin kimseye zarar vermeye hakkı ve yetkisi yoktur.
➜ Kadınlar erkeklerin hayat arkadaşıdır. Erkekler onlara iyi muamele edeceklerdir. Onlarında tıpkı erkekler gibi mal ve mülke tasarruf hakkı vardır.
➜ İnsanlar, ırk ve renk farkı gözetmeksizin birbirine eşittirler.
➜ Servetin bir elde birikmesi için bütün varisler hisselerine isabet eden meşru haklarını vereceksinizdir.
➜ Zina gibi aile yaşantısını zarara uğrayacak her şey yasaktır.
➜ Bütün Müslümanlar kardeştir.
➜ Kadın haklarının korunması.
➜ Arap ve diğer milletlerin ve ırkların eşitliği.
➜ Dil ve dinlerin ayırt edilmemesinin gerekliliği.
➜ İnsanların birbirini bildirmesinin, mallarını çalmasını yasak olduğu vurgulanmıştır.
➜ Yine mal ve can güvenliğini güvence altına almayı amaçlamıştır.
➜ Aile ve toplum hayatının önemli ve el üstünde tutulması gerektiğinden bahsedilmiştir.
➜ Herkesin yaptıklarından kendisi sorumlu olduğu vurgusu yapılmıştır.
➜ Bütün borçlar iade edilecek ve borç olarak alınan dışında bir fazlalık (faiz) ödenmeyecektir.
➜ Kuran- ı Kerim’ in, insanlara emanet olarak bırakıldığı ve sımsıkı sarılınması tavsiye edilmiştir.
➜ Cahiliye zamanında Arap devletleri ile ihtilaf durumu yaşanan gün, ay ve yıl hesaplamasına açıklık getirilmiş, çıkar için bazı ayların helal bazı aylarında haram sayılması ve onların yerlerinin değiştirilmesi yasaklanmış, bir yıl on iki ay olduğu kabul edilmiştir.
➜ Emanetlerin sahiplerine mutlaka iadesi vurgulanmıştır.

5. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) vefatının Müslümanlar üzerindeki etkileri neler olmuştur? Araştırıp öğreniniz.

  • Cevap:

 Hz. Muhammed Veda Hutbesi’nde, “Ey insanlar! Sözlerimi dikkatle dinleyiniz. Çünkü bu seneden sonra bir daha sizinle burada buluşup buluşamayacağımı bilmiyorum.” diyordu. Peygamberimiz hacdan döndüğünde rahatsızlandı. Bir süre sonra mescide gidemez oldu ve namazı Hz. Ebu Bekir’in kıldırmasını istedi. Hastalığı giderek ağırlaşan Peygamberimiz, 63 yaşında iken 8 Haziran 632 tarihinde vefat etti. Hz. Peygamberi çok seven Müslümanlar, onun vefatından büyük üzüntü duydular ve vefat ettiğine inanamadılar. Bunun üzerine Hz. Ebu Bekir onlara, “Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür ya da öldürülürse gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz? Kim (böyle) geri dönerse Allah’a hiçbir şekilde zarar vermiş olmayacaktır. Allah, şükredenleri ödüllendirecektir.” ayetini okudu. Peygamberimizin de bir insan olduğunu ve her canlı gibi onun da ölümü tattığını anlattı. Hz. Ebu Bekir’in bu konuşması üzerine Müslümanlar sakinleşti. Resulullahın cenazesi Hz. Ali tarafından yıkandı ve kefenlendi. Daha sonra cenaze namazı kılınarak Mescid-i Nebi’nin yanında vefat ettiği odaya defnedildi. Peygamberimizin kabrine çiçekli cennet bahçesi anlamına gelen “Ravza-i Mutahhara” denir.

8. Sınıf Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 9 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!