Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 90

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 90 Cevapları Tutku Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 90

C. Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan bölümleri doğru bir şekilde tamamlayınız.

  • Cevap:

1. Peygamberimiz (s.a.v.), insanlar arasındaki anlaşmazlıkları adil bir biçimde çözüme kavuşturmuştur.
2. Allah Resûlü (s.a.v.), ayrım yapmaksızın yönetimi altındaki tüm insanların haklarını korumaya ve onlara adaletle davranmaya önem vermiştir.
3. Çalışma hayatında insanlar, başkalarının hakkını yememeye ve helalinden kazanmaya dikkat etmelidirler.
4. Peygamberimiz (s.a.v.) toplumu ilgilendiren önemli sorunların çözümünde sahabilerle istişare etmeye önem vermiştir.
5. Allah Resûlü (s.a.v.) Medine ve Taif’in bazı yerlerindeki yeşil alanları koruma altına almış, buralardaki ağaçlara ve bitki örtüsüne zarar verilmesini yasaklamıştır.

“Temizlik imanın yarısıdır.” (Müslim, Taharet, 1.) hadisini açıklayan kısa bir kompozisyon yazınız.

  • Cevap:

Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsak yaşadığımız ve çalıştığımız ortam ile giydiğimiz kıyafetlerin temizliğine önem vermeliyiz.

Dinimizde ibadetin ilk şartı temizliktir. Temiz bir şekilde Allah’ın huzuruna çıkmalı ve ibadetimizi bu şekilde yapmalıyız. Zaten dinimizin en önemli ibadeti namazı yapmadan önce temizlenir ve öyle ibadete başlarız. Bu nedenle peygamberimiz “Temizlik imandan gelir.” diyerek temizliğin iman etmekle eşdeğer olduğunu, hatta iman etmeden önce mutlaka temiz olmamız gerektiğini vurgulamıştır. Bu yönüyle dinimizin temizliğe büyük önem verdiğini anlayabiliriz.

Temizlik sadece dini anlamda değil günlük hayatta da bizim için çok önemlidir. İnsan temiz bir çevrede yaşayıp çalışırsa daha iyi eserler verebilir, daha verimli çalışabilir, diğer insanlara ve ülkesine daha faydalı olur. Çünkü temizlik insanı ferahlatır ve iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Hijyen kurallarına uyan insanların daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Temiz insanlar daha az hasta olur ve böylece daha sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürürler. Kirlilik pek çok hastalığı beraberinde getireceği için temiz bir şekilde yaşamak insan sağlığı açısından da önem arz etmektedir. Bu yüzden ellerimizi her gün yıkamalı, kıyafetlerimizi temiz tutmalı, yaşadığımız ortamları sık sık temizlemeli, çalıştığımız yerlerde kirliliği azaltmalıyız. Ancak bu şekilde daha başarılı olabiliriz.

8. Sınıf Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 90 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
30
clap
8
love
4
unlike
2
confused
2
sad
2
angry
0
happy

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!