Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 91

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 91 Cevapları Tutku Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 91

ÜNİTEMİZE HAZIRLANALIM

1. İnfak kavramının anlamını araştırıp öğreniniz.

  • Cevap: İnfak kelimesi, Allah’ın (cc) hoşnutluğunu kazanma niyeti ile harcamada, yardımlarda(maddi,manevi) bulunma anlamına gelir. Aynı zamanda “İnfak” kelimesinin taşıdığı mânâ iyi tahlil edilirse, bu ibâdetin bir hikmetinin de, insanı ruh, şahsiyet ve karakter bakımından maddenin esâretinden kurtararak mâneviyâtı maddiyâta hâkim kılması olduğu görülür. Bu yönüyle ibâdetler içinde infâkın rûha sağladığı belki de en büyük fayda, “vicdan huzûru”dur.

2. Peygamberimizin (s.a.v.), hem dünya hem de ahiret için çalışmayı öğütleyen bir hadisini bulup defterinize yazınız.

  • Cevap: “Kendini hiç ölmeyecek zanneden kişinin çalışması gibi (dünya için) çalış, yarın öleceğini zanneden kişinin korkması gibi (günahlardan) kork.” (Münavi. Feyzü’l-Kadir, II/12; Kenzü’l-Ummal, III/40, hn: 5379) “Sizin hayırlınız dünyası için ahiretini, ahireti için dünyasını terk etmeyendir.” (Kenzü’l-Ummal, III/238, hn: 6336)

3. Peygamberimizin (s.a.v.) sade yaşamına dair örnekler bulup arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Hz. Muhammed (sav)’in peygamberlik öncesi hayatına baktığımızda her yönüyle tabii, sade ve mutedil bir hayat olarak nitelendirilebilir. O, bu dönemde ticari, askeri, siyasi ve hatta dinî yönden bile, Mekke’nin ileri gelenlerinden sayılmamıştır. Bu dönemde O’nun Mekke’de en dikkat çeken yanı; güvenilir, dürüst, ahlaklı bir kişiliği olmasıdır.

4. Hataları bağışlamanın, affedici olmanın insan ilişkileri açısından önemi nedir? Düşüncelerinizi defterinize not ediniz.

  • Cevap: Kusurları örtmek, hataları affetmek erdemli bir davranıştır. Oysaki bugün pek çok insana affetmek zor geliyor. Eğer affederse o insanı haklı bulacağı anlamı taşıdığını düşünüyor. Oysaki affetmek, o kişiye hak vermek anlamına gelmez. Affeden insan her şeyden önce Allah’ın rızasını kazandığı gibi içindeki kini de söküp atmış olur. İnsanlar, yaptıkları hatayı bağışlayan, özür dilediklerinde başkalarını affedebilen kimselere saygı duyarlar. Evde, okulda, arkadaş ya da aile ortamında günlük yaşamda hatalı davranışta bulunan insanlarla karşılaşmak mümkün. Önemli olan hata yapmak değil, hatayı fark ettiğimiz anda özür dilemektir. Tabii bu gibi hatalı davranışlarla karşılaşan kişiye düşen sorumluluk da; olgunluk gösterip, anlayışlı olmak ve bağışlamayı bilmektir.

8. Sınıf Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 91 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1
0
2
3
1
0
1

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!