Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Kişilik Özellikleri ve Mustafa Kemal Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Dört Şehir ve Atatürk Cevapları

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Çeşitli Yönleriyle Mustafa Kemal Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Çeşitli Yönleriyle Mustafa Kemal Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Çeşitli Yönleriyle Mustafa Kemal Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 1. Ünite Bir Kahraman Doğuyor Sayfa 15 Çeşitli Yönleriyle Mustafa Kemal Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Çeşitli Yönleriyle Mustafa Kemal

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 15 Cevabı

A. Aşağıda verilen parçayı okuyunuz. Mustafa Kemal’in okul hayatında ilgi duyduğu konular ve kişilik özellikleri ile ilgili düşüncelerinizi yazınız.

“…Derslerin dışında memleket meselelerini tartışmayı her fırsatta düşünüyorduk. Memlekete faydalı hizmetler yapmalıydık. Tarih derslerinde bize anlatılan Roma’nın çöküş sebeplerini o zamanki devlet idaremizle kıyaslar, çöküş hâlinde olduğumuz sonucuna varırdık. Kötü idareyi değiştirmek gerektiği düşüncesindeydik. Subay çıktıktan sonra gelişen olaylar karşısında düşüncelerimiz daha güçlenmişti.” (Özalp ve Özalp, 1992: 2)

  • Cevap: Mustafa Kemal o dönemlerde tarihe merak salmıştır. Çünkü kendisi geçmişi okuyarak geçmişten faydalanarak bugünü yorumlamayı başaran geleceği de görebilen keskin bir zekaya sahiptir. Bunun yanında hayatının geri kalanında bu bilgileri kullanmıştır.

B. Aşağıdaki parçayı okuyunuz. Mustafa Kemal’in tarih bilgisinin, katıldığı savaşlar ve gerçekleştirdiği inkılaplar üzerindeki etkisini yazınız.

“Harp Okulunda Mustafa Kemal’in matematik ve tarih derslerine olan ilgisi devam ediyordu. Özellikle bu yıllarda Fransız İhtilali ile yakından ilgilendiğini biliyoruz. Bu ilgisi cumhurbaşkanı olduğunda da sürmüştür. Okul ziyaretleri sırasında girdiği tarih derslerinde Türk İnkılabı ile Fransız İhtilali’ni karşılaştırmalı olarak tartışmışlardır.” (Sönmez, 1993: 30)

  • Cevap: Kendisi Fransızların demokrasi yolunda hangi yollardan geçtiğini bugünkü uygarlık seviyesine güçlü devlet geleneğine nasıl geldiğini merak etmiş ve öğrendiklerini yeni Türkiye’yi kurarken uygulama şansı bulmuştur.

C. Mustafa Kemal’in Trablusgarp Savaşı’nda yaptıkları ile ilgili aşağıdaki metni okuyunuz. Okuduklarınız doğrultusunda Mustafa Kemal’in hangi özelliklerinin ön plana çıktığını yazınız.

“Mustafa Kemal Trablusgarp’a gönüllü gittiğinde önce Arap önderleriyle toplantılar yaptı. Onları mücadeleye ikna etti. Düzensiz kalabalıkları örgütledi. İtalyanlarla iş birliği yapan şeyhleri de ikna ederek ortak düşmana karşı savaş bilinci oluşturdu. Bu çalışmaları sonucunda gönüllü Arap birliklerinin teşkilatlanmasını tamamladı. Bir taraftan savaşı yönetirken diğer taraftan asker ve subayların eğitimi ile ilgilendi. Verdiği emirleri en ince ayrıntısına kadar takip etti. Astlarının yemekleri, kaşıkların temizliği ve peçetelere kadar her ayrıntıyı takip etti.”
(Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Yayınları, 1984) (Derlenmiştir.)

  • Cevap: Mustafa Kemal vatan toprağının kutsallığını bilen bir askerdi. Kendisi Trablusgarb’ı savunmaya çalışırken neler yapması gerektiğini biliyordu. Askeri dehası ve titiz düşünceleri sonucu yapmış olduğu bir çok çalışmayla orada büyük başarılar kazanmıştır.
1
like
0
love
0
haha
0
wow
4
sad
17
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir