Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Kişilik Özellikleri ve Mustafa Kemal Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Kişilik Özellikleri ve Mustafa Kemal Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Kişilik Özellikleri ve Mustafa Kemal Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 1. Ünite Bir Kahraman Doğuyor Sayfa 14 Kişilik Özellikleri ve Mustafa Kemal Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Kişilik Özellikleri ve Mustafa Kemal

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevabı

Aşağıda Mustafa Kemal’e ait çeşitli kişilik özellikleri verilmiştir. Aşağıda yer alan metinleri inceleyerek ilgili kişilik özelliğini boş bırakılan yerlere yazınız.

İdealist olmak
Teşkilatçılık
Çok yönlülük
İnkılapçılık
İleri görüşlülük
Ümitsizliğe yer vermemek
Liderlik

Selanik Askerî Rüştiyesinde matematik öğretmeni bir gün: “Aranızda kimler kendine güveniyorsa ayağa kalksın. Onları müzakereci yapacağım.” demişti. Ayağa öyle öğrenciler kalktı ki bunları gören Mustafa, kendini ortaya atmaya cesaret edemedi. Fakat içlerinden birinin emri altına girecekti. Bu da ağrına gitti. Birden kalktı. “Ben daha iyi yaparım.” dedi ve yaptı. O günden sonra sınıfın müzakerecisi o idi.

  • Cevap: Liderlik

“Size ben taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimizi başka kuvvetler ve başka kumandanlar alabilir.”

  • Cevap: Ümitsizliğe yer vermemek

Sofya’da bulunduğu yıllarda Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasını kaygıyla izlemiş, Osmanlı İmparatorluğu’nun asla savaşa girmemesi gerektiğini savunmuştur.

  • Cevap: İleri görüşlülük

Zübeyde Hanım, oğlunun asker olmasını hiç istemiyordu. Ancak Mustafa Kemal annesine bir gün şöyle dedi: “Ben, omzumda bez satan bir bezzaz olamam. Bakın ben neler olacağım…”
(Aydemir, 2013: 57)

  • Cevap: İdealist olmak

Mustafa Kemal ve bazı subaylar, kimlik ve kılık değiştirerek halkı örgütlemek için gizlice Trablusgarp’a gitti. Harp Okulunda öğrendiği bilgileri uygulayarak Derne ve Tobruk’ta İtalyanlara karşı başarı kazandı.

  • Cevap: Teşkilatçılık

Atatürk, büyük bir asker ve başarılı bir komutandır. Yüksek meziyetlere sahip bir devlet adamıdır. Düşünceyi eyleme bağlayan bir liderdir. Atatürk; dil, tarih, matematik, sanat ve daha pek çok alanda çalışmaları olan bir devlet kurucusudur.

  • Cevap: Çok yönlülük

Atatürk, Türk yurdunu saldırgan ordulardan kurtardı. Bununla birlikte Türk toplumunu geri bırakan geleneklerle savaşmayı da bir uygarlık sorunu saydı. Her şeyden önce akıl ve mantık kalıplarına dayanmayan gelenekleri ve örgütleri bırakıp özgür düşünceyi ve gelişmeyi engelleyen kaynakları yok etmek gerektiğini düşünüyordu.

  • Cevap: İnkılapçılık
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir