Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı 

Çok partili siyasi yaşamın demokrasi ile bağlantısı nedir? Sınıfta tartışınız.

  • Cevap: Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra partili sistem kurulmuştur. Meclisin cumhuriyetin ilan edilmesinden önce kurulması partili sistemin zeminini oluşturmuştur. Tek partili sistem ile partili bir rejime giriş yapılmıştır. Çok partili sisteme daha sonra geçilmiştir. Parti kurma çalışmaları yapılsa da sağlıklı bir şekilde yirminci asrın ikini yarısından sonra çok partili rejimden bahsedilebilir.Çok partili siyasi yaşamın demokratik haklar ve özgürlükler bakımından elverişli bir yapısı vardır. Çok partili sistem insanların kendini ifade etme özgürlüğü açısından oldukça önemlidir. Toplumun her kesiminin kendi görüş ve isteklerini savunmak için propaganda aracını yasal yollardan elde etmesi devleti güçlü kılar.

Mustafa Kemal’in siyasi parti kurmasının temel amacı nedir? Değerlendiriniz.

  • Cevap: Halkın seçimiyle iktidara gelen partilerin olmasını yani cumhuriyeti halkın anlayabilmesi için güçlendirmek istemesi bunun yanında demokrasinin ülkeye daha iyi yerleşmesi için olabilir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir