Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 128 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 131 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

“Sanat, güzelliğin ifadesidir. Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa müzik, resim ile olursa ressamlık, yontma ve oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur. Sanatkâr da toplumda uzun mücadele ve gayretlerden sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır.”

(Genelkurmay Başkanlığı, 1998a: 147)

Atatürk, yukarıdaki sözlerinde sanatçıyı neden alnında ışığı ilk hisseden insan olarak tanımlamıştır?

  • Cevap: Bir sanat bir toplumda uzun uğraşlar ve mücadeleler sonucu emek verilerek ortaya çıkar ve kalıcı olur diyor  sonuçta her toplumun her kültürün bir sanatı vardır sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir o yüzden sanatın kıymetini bilmeliyiz geleceğin ilk ışığı sanatkarda başlar..

“Dünyada medeni, ileri ve gelişmiş olmak isteyen herhangi bir millet, mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir. Abidelerin şuraya buraya tarihî hatıralar olarak dikilmesinin dine aykırı olduğunu iddia edenler, din hükümlerini gereği gibi araştırıp incelememiş olanlardır.”

(Genelkurmay Başkanlığı, 1998a: 148)

Mustafa Kemal yukarıdaki açıklamasıyla hangi tutumu eleştirmektedir?

  • Cevap: Heykel sanatını dinen günah olduğu için yasak kabul edenlere karşı söylemiştir. Çünkü önemli olanın fikir olduğunu bağnazlığın sanatı kısıtlamanın yanlış olduğunu savunmaktadır.
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!