Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 131 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 131 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 131 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 131 Cevabı

“Mustafa Kemal, Münir Hayri Egeli’nin ‘Taş Bebek’ adlı oyununda ‘Adam kadını bir süs gibi hep uzaktan sevmeli.’ sözlerinin üzerini çizmiş ve yanına şunları yazmıştır: ‘Biz kadınlar için böyle düşünemeyiz! Kadın varlığı ulusun bin bir noktadan temelidir! Artık kadını süs tanımak fikrini tazelemek doğru değil. Değiştirilmeli!’”

Sizce İdil Biret, Suna Kan ve Leyla Gencer gibi dünyaca ünlü kadın sanatçılarımızın yetişmesinde Mustafa Kemal’in bu tutumu etkili olmuş mudur? Değerlendiriniz.

  • Cevap: Kesinlikle olmuştur. Adı geçen ünlü Türk sanatçıları Mustafa Kemal sayesinde kadınlara verilen önem neticesinde yurt dışına eğitime gönderilmiş kadının toplumun her alanında olması gerektiği inancı bu ve benzeri projelerle devam edegelmiştir.

“(a) Türk çocuğunun kafasını, doğuştan sahip olduğu dikkat ve özene göre oluşturmak; bu, Cumhuriyetin sağlıkla ilgili olan bakanlığına da düşen bir vazifedir.

(b) Güzel korunan Türk kafa ve zekâlarını açmak, yaymak, genişletmek. Bu özellik, Kültür Bakanlığının vazifesidir. Bununla birlikte, kabiliyetli Türk çocuklarının kafalarına pozitif bilim ve maddi teknik kavramları, yalnız kuramsal olarak değil, aynı zamanda pratik vasıtalar ile de yerleştirmek.

(c) Bir taraftan da, Türk kafalarındaki kabiliyetleri, Türk karakterlerindeki sağlamlıkları, Türk duygularındaki yükseklik ve genişlikleri, kendilerini hiç zorlamadan, doğal bir şekilde ve olduğu gibi ifadeye onları alıştırmak.

Bunlar yapılınca netice şu olacaktır: Türk çocuğu konuşurken onun ifade ve anlatış şekli, Türk çocuğu yazarken onun ifade üslubu, kendisini dinleyenleri onun yürüdüğü yola götürebilecek bu kabiliyeti sayesinde, Türk çocuğu kendisini dinleyen veya yazısını okuyanları peşine takarak yüksek Türk idealine iletebilecek, ulaştırabilecektir.

Bu edebiyat görüşü, böyle bir edebiyat öğretimi sayesindedir ki edebiyattan anlaşılan amaca ulaşmak mümkün olabilir.”

Mustafa Kemal’e göre Türk ulusunun yüksek amaçlarına ulaşabilmesinde edebiyatın rolü nedir?

  • Cevap: Türk çocuğu konuşurken onun ifade ve anlatış şekli, Türk çocuğu yazarken onun ifade üslubu, kendisini dinleyenleri onun yürüdüğü yola götürebilecek bu kabiliyeti sayesinde, Türk çocuğu kendisini dinleyen veya yazısını okuyanları peşine takarak yüksek Türk idealine iletebilecek, ulaştırabilecektir
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir