Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı 

21 Ağustos 1929 tarihinde Ertuğrul adlı yatıyla İstanbul’dan Bursa’ya gitmek üzere yola çıkan Atatürk, Yalova yakınlarına geldiğinde büyük bir çınar görmüş ve sahile çıkarak çınarın altında oturmuştur. Çınardan çok etkilenen Atatürk’ün, çınarın yanına bir ev yapılmasını istemesi üzerine, iki katlı ahşap bir ev yirmi iki günde tamamlanmıştır.

Yapımından bir sene sonra Haziran 1930’da Atatürk köşke gittiğinde, orada çalışanlar, yandaki çınar ağacının dalının köşkün çatısına vurduğunu, çatı ve duvara zarar verdiğini, çınar ağacının dalının kesilmesi gerektiği söylemişlerdir. Atatürk, çınarın dalının kesilmesi yerine köşkün ileriye kaydırılmasını istemiştir.

8 Ağustos 1930 tarihinde İstanbul Belediyesi Fen İşleri ekibi ve mimarların gözetiminde köşkün kaydırılması işlemi başlamış ve köşk üç gün içerisinde tramvay rayları üzerinde tam dört metre seksen santimetre yürütülmüştür. Bundan sonra köşk, “Yürüyen Köşk” adını almıştır.

Yukarıdaki bilgiye göre, Mustafa Kemal’in önem verdiği konu nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: Doğanın korunmasına ve çevreye verdiği önemi gösterir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir