Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 137 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı

Mustafa Kemal “Nutuk” adlı eseri neden yazmıştır? Bu eserin yazılış gerekçelerini araştırınız.

  • Cevap: Nutuk, cumhuriyet tarihinin en önemli yazılı eserlerinden biri olarak Mustafa Kemal tarafından yazılmıştır. Mustafa Kemal, cumhuriyete giden yolda ve cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra gerçekleşen siyasi, sosyal ve kültürel gelişmelerin analizini yapmış ve arka perdesini anlatmıştır.Mustafa Kemal’in Nutuk’u yazma amacı 1919 – 1927 yılları arasında gerçekleşen siyasi olayların arka planını gözler önüne sermektir. Bu nedenle Halk Fırkası toplantılarında kendisi tarafından okunmuştur. 1919 – 1927 yılları arasında gerçekleşen olayların, siyasi anlaşmaların, kongrelerin, meclislerin durumunu anlatan bir kitap olarak eski harflerle basılmıştır. Harf İnkılabı’ndan sonra da yeni harflerle basılmıştır. Günümüzde Türk Tarih Kurumu tarafından yayınlanmaktadır.

Cumhuriyet’in varlığını sürdürebilmesi için neler yapılmalıdır? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Cumhuriyet, Türkiye’de 1923 yılında ilan edilmiştir. 29 Ekim 1923 yılında ilan edilen cumhuriyet ile birlikte kurucu ilkeler doğrultusunda bazı devrimler ve yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet, halkın kendi kendini idare etmesi demektir. Halkın iradesine saygı duyularak halkın devlet yönetiminde etkin bir rol alması sağlanmıştır.Cumhuriyetin varlığının sürdürülebilmesi için kurucu değerlerin korunması gerekir. Ayrıca kurulan müesseselerinin korunması gerekir. eğitim ve öğretime önem verilmesi gerekir. siyaset temel esasları ve cumhuriyete olan etkileri doğru bir şekilde yeni nesle aktarılmalı ve anlatılmalıdır. Cumhuriyet bu toprakların değeri olarak yaşamaktadır. Bu bakımdan şeklen halka uygun hale getirilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle halkın sistemi olarak korunması gerekir.

Mustafa Kemal Atatürk, “Nutuk”u “Gençliğe Hitabe” ile bitirmiştir. Bu durumun nedeni nedir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Mustafa Kemal’in cumhuriyet öncesinde, cumhuriyeti giden yolu ve cumhuriyetin ilanını ve Milli Mücadele dönemini anlattığı kitap olarak Nutuk’u kaleme almıştır. Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’u Gençliğe Hitabe yazarak bitirmiştir. Gençliğe Hitabe bugün bütün okul kurumlarında yer almaktadır.Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’u Gençliğe Hitabe ile bitirmesi, gençliğe verdiği önemi göstermektedir. Gençlik, bir devletin en değerli sermayesidir. Gençlik gelecek demektir. Gençlik en değerli yatırımdır. Bu yatırımın güzel bir netice vermesi için siyasi, tarihi ve kültürel olarak eğitim yatırımları yapılmalıdır. Bununla beraber milli ve manevi değerlerin gençlere kazandırılması için yol göstermiştir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir