Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 147 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 147 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 147 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 147 Cevabı

Güçlü bir ülke olmanın temel koşulları nelerdir? Araştırınız.

  • Cevap:

Atatürk Dönemi’nde güçlü bir ülke oluşturmak için hangi çalışmalar yapılmıştır? Araştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

“Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti millî birlik ve beraberlik içerisinde güçlükleri yenmesini bilmiştir.”

(Genelkurmay Başkanlığı, 1998b: 31)

“Ben 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım.”

(Genelkurmay Başkanlığı, 1998b: 37)

Atatürk’e göre Türk milletinin her türlü güçlüğü yenebilmesinin temel sebebi nedir?

  • Cevap: Türk milletinin güçlü yapısı tarih boyunca tarihin akışını değiştirecek şekilde meydana gelmiştir. Mücadeleci ve savaşçı bir millet olarak geniş coğrafyalarda etkili olmuştur. Türk milletinin azim ve kararlılığı en yakın dönemlerden biri olan Milli Mücadele döneminde ortaya çıkmıştır.Atatürk’e göre Türk milletinin her türlü güçlüğü yenebilmesinin temel sebebi Türk milletinin azim ve kararlılığı, milli ve manevi değerlere bağlı olarak yaşaması ve tarihi şuurla hareket ederek tarihten ders çıkarması şeklindedir. Bu sayede Türk milleti tarihin birçok döneminde zamanın akışını değiştirecek olaylara neden olmuştur. Geniş coğrafyalar üzerinde hakimiyet kuran Türk milleti tarihin her safhasında bu özelliklerini konuşturmuştur.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir