Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 148 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 148 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 148 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 148 Cevabı 

Bir milletin tümünün, kendi topraklarında dıştan hiçbir müdahale ve sınırlama olmaksızın hür ve bağımsız yaşaması ve çalışması lazımdır. Devlet, gerek kişilerin hürriyetini sağlamak için millet üzerinde bir nüfuza ve gerek millet ve memleketin bağımsızlığını koruyabilmek için kendine özgü bir nüfuz ve kuvvete sahip olmalıdır.”

Atatürk’e göre siyasi gücün sahibi olan devlet, bu gücü hangi amaçlar için kullanmalıdır?

  • Cevap: Devlet siyaset sahnesindeki milletin aksidir.Yani siyaset bir ayna ise millet ve devlet birbirlerinin bu aynadaki görüntüsü gibi olmalıdır ve öyledir. Bu prensipten hareketle Atatürk’e göre siyasi gücün sahibi olan devletin bu siyasi gücü üstünlük kurma ve tahakküm oluşturma dışında milleti için sosyal adalet için kullanmalıdır.Siyasi güç ancak sosyal adaletin sağlanması için kullanılırsa siyasi güç olma anlamının hakkını verir. siyasi güç ezici ve üstünlük kuran bir güç olmamalıdır. Siyasi gücün de güç kaynağı millettir. Millete rağmen herhangi bir girişim ya da tahakküm söz konusu olmamalıdır. Siyasi gücün amacı ekonomik güç oluşturmak, sosyal adalet sağlamak, kültür değerlerinin ortaya çıkarılması alanında kullanılmalıdır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir