Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 165 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 167 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 166 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 166 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 166 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 166 Cevabı

Çağdaş Türkiye Devleti’nin kurulmasında Atatürk ilke ve inkılaplarının rolü nedir? Araştırınız.

  • Cevap: Çağdaş bir Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında cumhuriyeti kuran ana ilkeler rol oynamıştır. Bunlar; laiklik, inkılapçılık, devletçilik, milliyetçilik, cumhuriyetçilik ve halkçılık şeklindedir. Sosyal, kültürel ve siyasal alanda önemli kalkınma ve gelişmelerin yaşanmasında bu ilkeler yer almıştır.Türkiye Cumhuriyeti, kurucu ilkeler sayesinde çağdaş, modern ve muasır medeniyetler seviyesinde bir devlet olma yoluna girmiştir. Birçok alanda yapılan devrimler hukuki, askeri, siyasi, iktisadi olarak yeni kurulan devletin güçlü yapısının oluşmasında ve korunmasında bir amaç için yer bulmuştur. Bu bakımdan kurucu ilkelerin devletin çağdaş bir devlet olmasındaki etkisi büyüktür. Kurucu değerlerin yaşatılması için gerekli çalışmalar bugün de yapılmaktadır.

Atatürk ilke ve inkılaplarının devamlılığını sağlamada Türk gençliğine düşen görevler nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Atatürk’ün cumhuriyetin ilan edilmesinde ve devamında yeniliklerin köklü bir şekilde yapılmasında etkili olan ortaya koyduğu değerlerin korunmasında genç nesle oldukça büyük görevler düşmektedir. Kurucu değerler ve ilkeler sosyal alanda insanların müreffeh bir şekilde hak ve özgürlüklere sahip olarak yaşamasını sağlayan hukuki devrimlerin meydana gelmesini sağlamıştır.Devrimlerin korunması, anlatılması, aktarılması ve öğretilmesi için genç nüfus geleceğe olan bir yatırım olarak ülkelerin, milletlerin ve devletlerin umududur. Gençlerin ilkelere sahip çıkması ve cumhuriyeti kuran değerlerin peşinden gitmesi gerekir. Bu nedenle Atatürk gençlere çok önem vermiş ve kaleme aldığı Nutuk adlı eserinin sonunda bir hitabeye yer vermiştir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir