Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 168 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 171 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı 

“Türk millî hareketi Ankara’dan Kafkasya’ya, İran, Arabistan, Suriye ve Mısır’a yansımakla kalmadı. Etki sahasını Balkanlar, Rumeli ve Arnavutluk’a kadar genişletti. 15 Mart l923’te Foreign Affairs’te yayımlanan bir makalede, ‘Hint Müslümanları da dâhil olmak üzere milyonlarca Müslümanın İslam’ın yenilmez kılıcı olarak gördüğü Türkiye, milyonlarca Müslüman olmayan Asyalı tarafından da desteklenmekte ve Batı’ya karşı ayaklanışın öncüsü sayılmaktadır. Bu gelişme Doğu ile ilgisi olan bütün Batı milletleri için bir tehlike işaretidir…”

Sömürgeci batılı devletlerin Türk Kurtuluş Savaşı’nın başarısından çekinme nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan gelişmeler nedeniyle İtilaf Devletleri’nden özellikle batılı devletler Anadolu üzerinde işgal girişimi başlatmıştır. Bu işgal girişimi milli mücadele sonucunda Türk zaferiyle sonuçlanmıştır. Tür Kurtuluş Savaşı’nın gerçekleşmesiyle büyük kahramanlıklar gösterilmiştir.Türklerin vatan, millet, din ve devlet söz konusu olduğundan nasıl bir ve beraber olduğunu gören ve bundan ürken batılı devletler bu başarıdan çekinmişlerdir. Bu nedenle Türkleri Anadolu’dan çıkaramayacaklarını anlamışlardır. Bu uda Türk gücünün kesin bir şekilde anlaşılmasını sağlamıştır. Kurtuluş Savaşı sayesinde Türkler birlik ve beraberlik içinde olmanın önemini kavramış ve yeni bir devlet kurarak yeniden tarihe geçmişlerdir.

     

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir