Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 176 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 176 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 176 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 176 Cevabı 

Hazırlık Çalışmaları

Lozan Barış Antlaşması’nın Türk dış politikasına etkilerini araştırınız.

  • Cevap: Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında ve dünya siyaset sahnesinde varlığını göstermesinde etkili olmuştur. Lozan Barış Konferansı’nda alınan kararlar doğrultusunda Türk dış politikası belirlenmiştir. Türk dış politikası tam bağımsızlık ve milli güce dayanmak etkilerine bağlı olarak değişmektedir.Lozan Barış Antlaşması’nda milli birlik ve beraberlik, dışa bağımlılığın olmaması, yurtta sulh cihanda sulh doğrultusunda Türk dış politikası belirlenmiştir. Türk dış politikası genel olarak yurtta sulh cihanda sulh prensibine göre belirlenmiştir. Bunun için sınırları belli ve tam bağımsız bir devlet kurulması amaçlanmıştır ve öyle de olmuştur. Lozan bir dönüm noktası olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası ilişkileri hangi ilkelere göre yürüttüğünü araştırınız.

  • Cevap: Türkiye Cumhuriyeti tam bağımsızlık ve milli değerlere bağlı bir anlayış şekliyle kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası ilişkilerinde milli ve yerli değerlere bağlı olarak ortaya koyduğu ilkeler bulunmaktadır. Dış politikada ve iç politikada yurtta sulh ve cihanda sulh ilkesi benimsenmiştir.Yurt içinde sağlanan barış, yurt dışı ilişkilerinde de devam etmekte ve böylece tam bağımsız bir ülke olarak Türkiye yoluna devam etme arzusunda olmuştur. Türkiye Cumhuiryeti’nin uluslararası ilişkiler sağlarken devletçilik, milliyetçilik ve  halkçılık ilkeleri de öne çıkmaktadır. Devletçilik ve milliyetçilik ana ilkeler olarak milli ve vatani değerlerin her şeyin üzerinde tutulmasını sağlar.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir