Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı 

Bir ülkenin jeopolitik önemi daha çok hangi özellikleriyle ilgilidir? Araştırınız.

  • Cevap: Bir ülkenin jeopolitik önemi dünya üzerindeki yeriyle ilgili olarak iklim şartları, bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri haricinde yer altı ve yer üstü kaynaklarına bağlıdır. Politika, bir ülkenin milli ve doğal kaynaklarıyla ilgili olarak ekonomik olarak ülkelerin konumundan güç almaktadır.Ülkenin jeopolitik konumu, yer altı ve yer üstü kaynaklarının çeşitliliğine ve zenginliğine, ülkelerin coğrafik olarak deniz ve kararlar üzerindeki toprak parçalarına, ülkelerin kıtalar arasındaki konumuna göre değişmektedir. Bu bakımdan doğrudan bu verilerle ilgili olarak jeopolitik konum önem kazanmaktadır. Ülkemizin de jeopolitik konumu bu bakımdan oldukça değerli bir konumdadır.

Türkiye’nin jeopolitik önemi ile ilgili araştırma yapınız.

  • Cevap: Türkiye, Kuzey Yarım Küre’de bulunan bir ülkedir. Türkiye ılıman iklim kuşağında bulunmaktadır.Üç tarafı denizlerle çevrilidir. Asya ve Avrupa kıtalarının en yakın olduğu yerde bulunmakta ve bir iç deniz ile iki kıtayı birbirine bağlayan boğazlara sahip olarak bulunmaktadır.Türkiye’nin jeopolitik olarak enerji kaynaklarının transfer bölgesinde bulunması, kıtaların birbirine en yakın yerde olması, deniz yollarının üzerinde bulunması, kara özelliklerinin kıta özellikleri göstermesi gibi durumlar jeopolitik olarak ülkemizi önemli kılmaktadır. Özellikle doğu ile batı, Asya ile Avrupa arasında bir geçiş noktasında bulunması Türkiye’yi enerji köprüsü haline getirmekte ve sevkiyat sayesinde ekonomik gücünü perçinlemektedir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir