Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 55 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 55 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 55 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 55 Cevabı 

Sevr Antlaşması’nın maddelerine bakarak Osmanlı Devleti’nin fiilen ve hukuken varlığını devam ettirdiğini söyleyebilir misiniz? Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Söyleyemeyiz. Çünkü bu antlaşma Osmanlı Devleti’nin her anlamda zarara uğratacak bir antlaşmadır.Amaç Osmanlı Devleti’ni fiilen ve hukuken yıkmaktır.Topraklarını savunmasını zor duruma sokmaktır. Osmanlı’nın ekonomisini bitirmektir.Bunları gören Mustafa Kemal bu antlaşmaya karşı çıkarak kabul edilemeyeceğini tüm dünyaya duyurmuş ve milli mücadeleyi başlatmıştır.Bu yolda halk tarafından tam destek görmüştür.

Mustafa Kemal ve İstanbul Hükûmeti’nin Sevr Antlaşması’na tepkileri ne olmuştur? Bu tepkileri karşılaştırınız.

  • Cevap: İstanbul hükumeti Sevr’i kabullenmiştir. M.Kemal antlaşmanın Türk topraklarını parçalayacak milli birlik ve beraberliği bozacak bir anlaşmanın kabul edilmeyeceğini tüm dünyaya duyurmuştu. Türk milleti de antlaşmaya karşı çıkarak milli mücadeleye destek verdi. Antlaşmayı onaylayanlar vatan haini ilan edildi.

Mustafa Kemal’in Millî Mücadele’yi örgütlerken karşılaştığı sorunlara bulduğu çözüm yollarını ve çevresindekileri örgütleyerek bu çözüm yollarını başarıyla uygulamasını, onun hangi kişilik özelliği ile açıklarsınız?

  • Cevap:  Mustafa Kemal’in Millî Mücadele’yi örgütlerken karşılaştığı sorunlara bulduğu çözüm yollarını ve çevresindekileri örgütleyerek bu çözüm yollarını başarıyla uygulamasını, onun lider, zeki ve kararlı bir kişiliği olmasını kanıtlar niteliktedir.Mustafa Kemal’in milli mücadele yıllarında karşılaştığı en büyük zoruluk İstanbul Hükumetinin tutumu ve yaptırımları olmuştur.Bu dönemde İstanbul Hükumeti Atatürk’ü ve milli mücadeleye destek verenlere idam cezası vermiştir.Ancak Atatürk aldırış etmemiş ve kararlılığı ile mücadelesine devam etmiştir.Milli mücadele halka iyi bir liderlik yaparak iyi sonuçlar elde etmeyi başarmıştır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir