Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 96 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı 

Ekonomik bağımsızlık neden önemlidir? Bu konudaki düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Bağımsızlık; Siyasi ekonomik kültürel alanlarda özgür olmak başka devletlere bağlı olmamaktır Devletin iç ve dış ilişkilerde istediği gibi hareket edebilmesidir.

İzmir İktisat Kongresi ile ilgili bilgi toplayınız.

  • Cevap:

“Ekonomideki cehaletimiz, siyasetteki başıboşluğumuzla el birliği etmiş ve milletimizi

kemirmiş, kemirmiştir. Çocuklarımızın doğduğu günden itibaren boğazına yabancı sütü

dökersek, yabancı bez ve pamuklarına sarıp yine yabancı beşiğine yatırırsak, ayağındaki patiğinden, başındaki mavi nazar boncuğuna ve elindeki teneke parçasına kadar yabancı malından yaparsak, Avrupa’da çakılmış dört tahtadan ibaret olan sandalyeler en ücra yerlere kadar girerse ve üstüne bir de kulaklarına benim oğlum paşa olacak gibi ninni söyleyerek uyutturucu telkin yaparsak, büyüdükten sonra doğaldır ki üzerinde ve çevresinde artarak yabancı mallar bulunacak ve paralarımız akıp gidecektir”

Kazım Karabekir’in ifadelerini ekonomik bağımsızlık açısından değerlendiriniz.

  • Cevap: Karabekir Paşa eğitim ve öğretim, ülkenin genel durumundan pek farklı olmadığı gibi belli bir kesim bu alanda kalkınmanın ancak İstanbul’dan olabileceğini düşünmektedir. Böyle bir düşüncenin yanlış sonuçlar ortaya çıkaracağını gören K. Karabekir, tahsil ve terbiye sistemimizin, ilim müesseselerimizin kuruluş yerlerinin yanlış olduğunu, usullerinin eksik olduğunu ve yeterli gelmediğini belirtirken, kalkınmanın sendelemek olmadığını dile getirmektedir. İlave olarak diğer taraftan İstanbul’da bulunan çok az sayıda insanın münevver geçindiğini fakat diğer taraftan okulsuz ve eğitimsiz büyük bir gençliğin bulunduğunu da gözden ırak tutmayan Paşa, gençler arasında bu ikiliğin aydınlar ile halk arasında da mevcut olduğuna temas eder.
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!