Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Atatürk Ölmedi Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Atatürk Ölmedi Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Atatürk Ölmedi Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 6. Ünite Türk Dış Politikası ve Atatürk’ün Ölümü Sayfa 102 Atatürk Ölmedi Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Atatürk Ölmedi

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 102 Cevabı

A. Atatürk’ün ölümü üzerine yabancı düşünür ve devlet adamlarının Atatürk hakkındaki görüşlerini araştırınız. Edindiğiniz bilgileri aşağıdaki bölüme yazınız.

  • Cevap:
  • Benim üzüntüm bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır. Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa’niın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.” (ABD Başkanı-Franklin ROOSEVELT)
  • “O büyük insan yalnız Türkiye için değil bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.” (Afgan Kralı Emanullah HAN)

B. Yukarıdaki düşüncelerden yola çıkarak Atatürk’ün kişilik özellikleri, yaptıkları, düşünceleri ve hedeflerinin evrensel değerini aşağıdaki bölüme yazınız.

  • Cevap:  Mustafa Kemal Atatürk, milleti için kendi canını hiçe sayan, milletinin ve vatanın özgürlüğü için her şeyi göze alan mücadeleci, ileri görüşlü ve idealist bir liderdi ancak tüm bunları yaparken hiç bir devletin bağımsızlığına dokunmamış ve hiç bir devlete saygısızlık yapmamıştır. Mustafa Kemal Atatürk, kendi vatanının bağımsızlığını stratejik yollar ile kazanan sadece Türkiye Cumhuriyeti Devletine değil tüm dünyaya mal olmuş büyük bir devlet adamı idi.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir