Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Atatürk ve Sağlıklı Yaşam Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Atatürk ve Sağlıklı Yaşam Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 4. Ünite Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar Sayfa 69 Atatürk ve Sağlıklı Yaşam Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Atatürk ve Sağlıklı Yaşam

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 69 Cevabı

Toplum sağlığının korunması, önleyici sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve parasız sağlık hizmeti devletin görevidir. Sosyal devlet olmanın gereğidir. Yeni kurulan Cumhuriyet’in her alanda olduğu gibi sağlık alanında da büyük eksikleri ve sorunları vardı. Doktor, hemşire ve hastane yetersizlikleri yanında salgın hastalıklar büyük bir tehditti.
“Kendine devrimin ve devrimciliğin çeşitli ve yaşamsal görevler verdiği Türk vatandaşının sağlığı ve sağlamlığı her zaman üzerinde dikkatle durulacak ulusal sorunumuzdur. Çünkü Cumhuriyet; düşünsel, bilimsel ve bedensel bakımlardan güçlü ve yüksek düzeyli koruyucular ister.”
(www. deva.kl2.tr)
“Her şeyin koruyucusu, insan toplumudur. Bizi koruyan, refah içinde yaşatan, toplumdur. Bu sebeple topluma önem vermek, onu kuvvetlendirmek ve yaşatmak gerekir. Bunun için her türlü gelişme, huzur ve güven kaynağı toplumdur.”
Mustafa Kemal Atatürk
(Kocatürk, 2007: 336)

Atatürk Dönemi’nde sağlık alanındaki eksiklikleri gidermek için yapılan çalışmaları araştırınız. Edindiğiniz bilgileri aşağıdaki bölüme yazınız.

  • Cevap:
  • Atatürk döneminde önem verilen ve bir çok yenilikler yapılarak iyileştirmelere gidilen alanlardan birisi de sağlık alanı olmuştur. Atatürk döneminde sağlık alanındaki eksikliklerin giderilmesi için;
  • 1920 senesinde Sağlık Bakanlığı kurulmuştur.
  • 1924 senesinde Sivas, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Ankara ve İstanbul şehirlerinde Numune hastaneleri açılmıştır.
  • 1930 senesinde Umum Hıfzıssıhha kanunu çıkarılmıştır ve bu kanun ile sıtma, kızamık, menenjit, su çiçeği, kolera, tifo, veba, veren, trahom gibi bulaşıcı hastalıklar ile savaşılmaya başlanmıştır.
  • Kızılay, Verem Savaş, Çocuk Esirgeme gibi dispanserler açılmıştır.

 

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!