Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Benim Naçiz Vücudum Bir Gün Elbet Toprak Olacaktır Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Benim Naçiz Vücudum Bir Gün Elbet Toprak Olacaktır Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 4. Ünite Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar Sayfa 58 Benim Naçiz Vücudum Bir Gün Elbet Toprak Olacaktır Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Benim Naçiz Vücudum Bir Gün Elbet Toprak Olacaktır

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 58 Cevabı

Mustafa Kemal’in yaptıklarına ve yapacaklarına karşı kişisel nedenlerle inanmayan bazı kişiler, Erzurum Kongresi’nden itibaren birtakım olumsuz tutumlar sergilemişti. Aynı kişiler, Büyük Zafer’in kazanılmasından birkaç ay sonra da Mustafa Kemal Paşa’yı milletvekili seçilme hakkından yoksun bırakmak istemişlerdi. Ancak başarısız oldular. Amaçlarına ulaşabilmek için son ve korkunç bir çare kalıyordu: Mustafa Kemal’in ortadan kaldırılması.
Suçlular yakalanarak İstiklal Mahkemeleri’nde yargılandılar ve hak ettikleri cezaya çarptırıldılar. Mustafa Kemal, ulusunun duyduğu samimi üzüntüden etkilenerek ulusuna hitaben yaptığı bir konuşmada şu sözleri söyledi:
“Alçak girişimin benim kişiliğimden çok kutsal Cumhuriyetimize ve onun dayandığı yüksek ilkelere yönelik bulunduğuna şüphe yoktur. Benim ölümlü vücudum bir gün elbet toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır.”
(Yükseköğretim Kurulu, 2010: 244) (Sadeleştirilerek düzenlenmiştir.)
Türk ulusu da bu çirkin olayı bütün yurtta şiddetle kınadı. Vatandaşlar Mustafa Kemal’e, duygularını dile getiren binlerce telgraf ve mektup göndermişlerdir.

Siz de aşağıya, Mustafa Kemal’e yönelik duygularınızı dile getiren bir mektup yazınız.

  • Cevap:ATA’ma…

    Gözleri gök maviyi andıran, saçları altına çalan atam… Seni öyle çok özledim ki… Benim için, ailem için, yurdumun insanları için kısacası tüm ülkem için sayısız anlatılamayacak kadar çok şey yaptın. Cehalet çukuruna düşen ve bağımsızlığını kaybetmek üzere olan ülkemi bulunduğu karanlık çukurun içinden kurtardın ve bağımsızlık mücadelesi vererek bugünleri bizlere verdin.

    Atam, ülkemiz için yaptığın her yenilik bir devrim oldu ve bize hem armağan hem de emanet ettiğin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yaptığın her inkılapla bir adım daha yaklaştık. Türk milleti olarak hakkını ödeyemeyiz. İçimizdeki milli ulus ateşini yaktın ve arkanda binlerce Mustafa Kemal Atatürk bıraktın. Seni çok özlüyoruz. Bize emanet ettiğin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve ilkelerini ebediyete kadar canımız pahasına koruyup kollamaya ant içtik ve sana söz verdik. Rahat uyu Atam

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!