Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Çok Partili Siyasal Yaşama Geçiş Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Çok Partili Siyasal Yaşama Geçiş Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Çok Partili Siyasal Yaşama Geçiş Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 7. Ünite Atatürk’ten Sonra Türkiye İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası Sayfa 1 Çok Partili Siyasal Yaşama Geçiş Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Çok Partili Siyasal Yaşama Geçiş

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 109 Cevabı

A. Çok partili siyasal hayata geçişin önemini, Atatürk’ün aşağıdaki görüşleri doğrultusunda boş bırakılan yere yazınız.

“Millî egemenlik esasına göre idare edilen medeni devletlerde kabul edilen ve geçerli olan esas; milletin genel isteklerini en çok temsil eden ve bu isteklerin bağlı olduğu menfaat ve gerekleri, en yüksek kudretle ve yetki ile yapabilecek siyasi grubun, devlet işlerinin idaresini üzerine alması ve bu sorumluluğu en yüksek liderinin omuzuna bırakması prensibinden ibarettir. Kural ve yöntem olarak milletin çoğunluğunu temsil eden ve özel amacı belli olan parti, hükûmeti kurma sorumluluğunu üzerine alır ve kendi amaç ve ilkelerini memlekette uygular…”
(Genelkurmay Bşk., 1998a: 123)

  • Cevap:  Türkiye tarihinde birçok kez çok partili döneme geçiş denemeleri yapılmıştır. Birçok deneme ardından bu hedefe ulaşılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi çok partili sistem oldukça önemlidir çünkü çok partili hayat sayesinde iktidara milletin itseklerini en fazla göz önünde bulunduran ve karşılayan bir partinin gelebilmesi için millete seçim hakkı verilmesi gerekiyordu bu nedenle de çok partili sistem millete karar imkanı sunmuştur.

B. Türkiye’de çok partili hayata geçişi hızlandıran uluslararası etkenlerin neler olduğunu aşağıdaki bölüme yazınız.

  • Cevap: Türkiye’de çok partili hayata geçişi hızlandıran en büyük etken egemenliğin kayıtsız şartsız millete verilmesi olmuştur. Millet iradesinin hakim olduğu bir devlet yönetim biçiminde aynı zamanda millete kendi partisini seçme hakkı verilmesi kaçınılmaz bir gereklilik haline gelmiştir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir