Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cumhuriyet Şehidi Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cumhuriyet Şehidi Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 4. Ünite Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar Sayfa 59 Cumhuriyet Şehidi Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Cumhuriyet Şehidi

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 59 Cevabı

“Büyük ordunun genç subayı ve Cumhuriyet’in ülkücü öğretmenler topluluğunun değerli üyesi Kubilay’ın temiz kanı ile Cumhuriyet yaşama yeteneğini tazelemiş ve güçlendirmiş olacaktır.”
Mustafa Kemal Atatürk (Yükseköğretim Kurulu, 2010: 284)

İzmir’in Menemen ilçesinde çıkan ayaklanmayı ve bu ayaklanma sonucu Asteğmen Kubilay’ın şehit edilmesi olayını araştırınız. Ayaklanmanın nedenlerini ve sonuçlarını çağdaş Cumhuriyet ve laik toplum düzeni açısından değerlendirerek aşağıdaki bölüme yazınız.

  • Cevap:

Tarih sahnesinde görülen bir çok ayaklanma gibi Menemen ayaklanması da yapılan inkılaplara ve yeniliklere karşı çıkmak amacı ile yapılmış olan bir ayaklanmadır. İzmir’in Menemen ilçesinde çıktığı için adı “Menemen ayaklanması” olarak tarihe geçmiştir.

Çok partili hayata geçiş döneminde Serbest Cumhuriyet Fırkasının kapatılması ile Cumhuriyet yönetimini reddeden bir kesim Menemen ayaklanmasını çıkartmıştır. Bu ayaklanmayı bastırmak için giden öğretmen Asteğmen Kubilay şehit düşmüştür. Bu ayaklanma sonucunda ülkenin henüz çok partili bir siyasal hayata hazır olmadığı anlaşılırken aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları yenilikler yaparken daha dikkatli olmaları gerektiğini anlamışlardır aksi takdirde ise ülke içinde ciddi karışıklıklar meydana geleceğini görmüşlerdir. Dolayısıyla da Menemen ayaklanmasını çıkaranlar için çağdaş cumhuriyet rejimini istemeyen bağnaz kişiler olduğunu söylemek mümkündür. Bu süreç yavaşlamış olsa da uzun bir süre sonra tüm bu ayaklanmalara rağmen çok partili hayata geçiş zor da olsa sağlanmıştır.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!