Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Değişim ve Gelişimin Sürekliliği İnkılapçılık Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Değişim ve Gelişimin Sürekliliği İnkılapçılık Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Değişim ve Gelişimin Sürekliliği İnkılapçılık Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 5. Ünite Atatürkçülük Sayfa 89 Değişim ve Gelişimin Sürekliliği İnkılapçılık Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Değişim ve Gelişimin Sürekliliği İnkılapçılık

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 89 Cevabı

“Uçurumun kenarında yıkık bir ülke… Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar… Yıllarca süren savaş… Ondan sonra içerde ve dışarıda saygı ile tanınan yeni vatan, yeni toplum, yeni devlet ve bunları başarmak için arasız inkılaplar. Memleketi bir çağdan alıp yeni bir çağa götürdük. Birçok eski müesseseleri yıktık. Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve bütün anlam ve görünüşüyle uygar bir toplum hâline ulaştırmaktır. İnkılabın temellerini her gün derinleştirmek, kuvvetlendirmek lazımdır.

Atatürk’ün yukarıdaki sözleri doğrultusunda inkılapçılık ilkesinin kazandırdıkları aşağıda verilmiştir. Bu kazanımların karşısına yapılan inkılap ve yaşanan gelişmelerden örnekler veriniz.

Aklın ve bilimin öncülüğünde yenilikler yaparak çağdaş uygarlık yolunda ilerlemenin yolunu açmıştır:

  • Cevap:  Yeni Türk harfleri kabul edilmiştir ve böylece akıl ve bilimin daha hızlı gelişmesi, okur-yazar oranının artması ve toplumun her konuda daha kolay bilgi sahibi olması sağlanmıştır.

Kişi egemenliğine son verilerek millet egemenliğine geçilmiştir:

  • Cevap: Cumhuriyet ilan edilmiştir. Böylece Cumhuriyetin ilanı ile birlikte devlet yönetiminde söz hakkı olmayan millet tamamen devlet yönetiminde egemen olmuştur.

Atatürkçü Düşünce Sistemi’nin dinamik yönünü ifade ederek durağanlığı reddedip sürekli gelişmeyi hedeflemiştir:

  • Cevap:

Bilimsel araştırmalar yapan ve eğitimler veren modern okullar açılmıştır. Böylece ülke daha dinamik bir halk halini almıştır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir