Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Eser İnceliyoruz Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Eser İnceliyoruz Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 3. Ünite Ya İstiklal Ya Ölüm Sayfa 43 Eser İnceliyoruz Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Eser İnceliyoruz

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 43 Cevabı

Aşağıda Kurtuluş Savaşı’nı konu alan eser örnekleri verilmiştir. Bu örneklerden ya da konu ile ilgili sizin seçeceğiniz roman ya da hikâyelerden bir tanesini okuyunuz. Eserlerdeki olay ve olguların tarihi gerçeklerle ilişkisini aşağıda ayrılan yere yazınız.

  • Cevap:
    • YABAN – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

    Tarihi gerçekleri anlatan bir roman olan Yaban romanını okudum. Yaban romanı, I. Dünya savaşı ardından Sakarya Meydan Muhaberesi sonuna kadar olan zaman diliminde Anadolu halkının yaşadığı milli mücadele dönemini yani Kurtuluş Savaşı dönemini anlatmaktadır.

    Milli Edebiyat dönemine ait olan bu roman, Batı etkisinde Türk edebiyatının tüm özelliklerini taşımaktadır. Ayrıca roman içinde tarihi gerçekler bir yönden anlatılmaya çalışılmıştır. Özellikle Anadolu halkının mücadeleleri ile birlikte cehalet kavramı çok güzel anlatılmıştır. Romanda “Yaban” olarak nitelendirilen Ahmet Celal, aslında savaşta gazi olan bir vatandaştır ve olaylar köylü halk ile Ahmet Celal arasında cereyan edilerek roman kaleme alınmıştır. Hatta cehaletin insanların milli duygularını bile bastıracağı vurgulanmıştır. Bu durum tarih sahnesinde Damat Ferit Paşa’nın İngiliz hayranlığı olması nedeni ile bir nevi cehalete sürüklenip ülkenin aleyhine girişimlerde bulunmasına örnek gösterilebilir.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!