Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Güneydoğu Anadolu Projesi GAP Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Güneydoğu Anadolu Projesi GAP Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Güneydoğu Anadolu Projesi GAP Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 7. Ünite Atatürk’ten Sonra Türkiye İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası Sayfa 118 Güneydoğu Anadolu Projesi GAP Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Güneydoğu Anadolu Projesi GAP

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 118 Cevabı

GAP’ın temel hedefleri hakkında bilgi toplayınız. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda bu projenin etkilerini ilgili boşluğa yazınız.
Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı ve maliyetli projesidir. Proje alanı Fırat-Dicle Havzası ile Yukarı Mezopotamya ovalarında yer alan dokuz ili (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak) kapsamaktadır. GAP kapsamındaki illerin alan ve nüfus büyüklüğü, Türkiye’nin ortalama %10’udur.

Bölgeler arası gelir farklılığına etkisi:

  • Cevap:  Güneydoğu Anadolu Projesinin yapıldığı bölgelerde üretim arttığından dolayı bu illerin gelir düzeyi diğer illere göre daha yüksek olmuştur.

Tarımsal verimliliğe etkisi:

  • Cevap: Sulama kaynakları ve olanakları GAP ile iyileştirilmiştir ve böylece GAP yapılan illerde tarımsal faaliyetler ve tarım ürünlerinin kalitesi artmıştır.

Göçe Etkisi:

  • Cevap: Güneydoğu Anadolu Projesinin yapıldığı illerde yaşam şartları daha iyi bir hale gelirken aynı zamanda iş imkanları da açılmıştır bu nedenle de GAP’ın yapıldığı iller göç almaya başlamıştır.

Türkiye’nin enerji sorununa etkisi:

  • Cevap: Güneydoğu Anadolu Projesi sayesinde ülkenin enerji ihtiyacının yarısına yakın bir oranı karşılanmaya başlamıştır.

Ülke kalkınmasına etkisi:

  • Cevap: GAP sayesinde tarımsal üretim ve enerji üretimi faaliyetleri arttığı için daha hızlı kalkınma sağlanmıştır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir