Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Hatay Türkiye’ye Katılıyor Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Hatay Türkiye’ye Katılıyor Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Hatay Türkiye’ye Katılıyor Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 6. Ünite Türk Dış Politikası ve Atatürk’ün Ölümü Sayfa 101 Hatay Türkiye’ye Katılıyor Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Hatay Türkiye’ye Katılıyor

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 101 Cevabı

Hatay’ın Türkiye’ye katılması ile ilgili bir araştırma yapınız. Atatürk’ün bu konuda izlediği politikayı ve gösterdiği özveriyi anlatan bir kompozisyon yazınız.

  • Cevap:TÜRKİYE’YE AİT İL

    Engebeli ve zifiri karanlık yollardan geçen Türkiye Devleti, elbette bu noktaya kolay bir şekilde gelmemiştir. Tarih sahnesinde Türk milletinin azmi, cesareti ve hatta kararlı oluşu tüm ülkeler tarafından büyük yankılar uyandırmıştır.

    Türkiye’nin tarihte Fransa ile anlaşmazlık yaşadığı en önemli konulardan birisi de Hatay ilinin hangi ülkeye ait olduğu idi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Misak- Milli sınırları içinde bulunan Hatay aynı zamanda Fransa’nında ilgi alanına giriyordu.

    1921 Ankara antlaşması ile Fransa, Hatay ve İskenderun’un tüm haklarını üzerine alsa da 9 Kasım 1936’da tüm bu haklar Fransa tarafından Suriye’ye devredilmiştir. Bu süreç içinde yılmayan ve Misak-ı Milli sınırları içinde ola Hatay’dan vazgeçmeyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Hatay sınırına asker yığarak kendisine ait olanı almak için çaba göstermiştir.

    1938 yılının Ağustos ayında zaten Türkiye sınırlarına ait olan il, Hatay halk seçimleri sonucunda Türkiye sınırları içine katılmıştır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir