Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı İstiklal Marşımız Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı İstiklal Marşımız Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı İstiklal Marşımız Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 3. Ünite Ya İstiklal Ya Ölüm Sayfa 36 İstiklal Marşımız Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

İstiklal Marşımız

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 36 Cevabı

Aşağıda İstiklal Marşı’mızın iki kıtası verilmiştir. Bu kıtalardan yola çıkarak İstiklal Marşı’nın millî kimliğin hangi özelliklerine vurgu yaptığını alttaki boşluğa yazınız.

(…)

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım. Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

(…)

Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın; Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın. Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın; Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

  • Cevap:
  • Türk milleti kendisini bildiğinden beri yani ezelden beri özgür yaşamıştır ve hem özgürlüğü hem de bağımsızlığı benimseyen bir millet olmuştur. Bu nedenle de hiç bir düşmanın ve kirli elin ne vatanına dokunmasına ne de kendisini himayesi altına alarak bağımsızlığını engellemesine izin vermemiştir. Türk milletinin bağımsızlığına ve vatanına düşman eli değdiğinde cesur ve savaşçı olmaktadır adeta kükreyen bir sel gibi olmaktadır.
  • İkinci bölümde yazar Türk milletine “Arkadaş” diye seslenerek vatana alçak düşmanları sokmamasını, gerekirse kendisini feda ederek canını ortaya koyup düşman akınını engellemesini öğütlemiştir. Bu direniş ve cesaret sonunda Hak olarak ifade edilen Allah, güzel günleri verecektir. Bu güzel günlerin yarından bile yakın olduğunu söylemektedir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir