Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Karar Vermek Zor Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Karar Vermek Zor Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Karar Vermek Zor Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 3. Ünite Ya İstiklal Ya Ölüm Sayfa 40 Karar Vermek Zor Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Karar Vermek Zor

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 40 Cevabı

Aşağıda Kütahya-Eskişehir ve Sakarya Savaşlarında yaşanan güçlükler ve bu savaşların kazanılmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün rolü ile ilgili örnekler verilmiştir. Verilenlerden yola çıkarak Mustafa Kemal’in kişilik özellikleri ile ilgili düşüncelerinizi örneklerin altında yer alan bölüme yazınız.

KÜTAHYA – ESKİŞEHİR SAVAŞI

Sorun: Güçlerini artırarak saldırıya geçen Yunan kuvvetleri karşısında direnemeyen Türk ordusu, savaşarak yok olma tehlikesi karşısındaydı.
Çözüm: Kütahya, Afyon ve Eskişehir’in Yunanların eline geçmesi pahasına Mustafa Kemal’in emriyle ordu Sakarya Irmağı’nın doğusuna çekildi.

KÜTAHYA – ESKİŞEHİR SAVAŞI

Sorun: Yenilgi, Mustafa Kemal’e yönelik eleştirilerin de yoğunlaşmasına neden oldu. Yenilgiden Mustafa Kemal sorumlu tutuldu.
Çözüm: Bunun üzerine Mustafa Kemal, Meclisin yetkilerini üç aylığına kendi üzerine almayı teklif etti. Teklifi TBMM’de oylandı ve Mustafa Kemal Başkomutan oldu.

SAKARYA SAVAŞI 

Sorun: Kısa zamanda savaşa hazırlanması gereken ordunun pek çok eksiği vardı ve Meclisin imkânları son derece yetersizdi.
Çözüm: Tekâlif-i Milliye Emirleri’ni yayımlayarak kısa zamanda ordunun pek çok ihtiyacının karşılanmasını sağladı.

SAKARYA SAVAŞI

Sorun: Yunanlar, TBMM’nin yakınlarına, Polatlı’ya kadar ilerledi; Ankara’dan top sesleri duyuluyordu.
Çözüm: Türk ordularının Başkomutanı Mustafa Kemal, savaşın en kritik noktasında şu tarihi emrini vererek Yunanlar lehine görünen savaşı tersine çevirdi: “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı milletin kanıyla sulanmadıkça bırakılamaz.”

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir