Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Milli Birlik ve Beraberlik Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Milli Birlik ve Beraberlik Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 5. Ünite Atatürkçülük Sayfa 84 Milli Birlik ve Beraberlik Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Milli Birlik ve Beraberlik

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 84 Cevabı

A. Atatürk’ün asagıdaki sözünden yola çıkarak Atatürk milliyetçiliginin özelliklerini yazınız.

“Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.”

  • Cevap: Türkiye Cumhuriyeti çetin ve zorlu yollardan geçerek bugünlere gelebilmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin bu günlere gelebilmesinin en temel faktörü ise Türk milletidir çünkü Türk milleti bu devleti, bağımsız ve özgür bir devlet haline getirebilmek için Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde büyük azim göstermiştir. Bu nedenle de Türkiye Cumhuriyetini yine Türk milleti kurmuştur.

B. Atatürk’ün aşağıda verilen sözünden yola çıkarak millî birlik ve beraberliğin önemi hakkında görüşlerinizi yazınız.

“Ben 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım.”

  • Cevap: Cumhuriyetin ilanı aşamasında maddi gücün yanı sıra manevi güç olan milli birlik ve beraberlik büyük rol oynamıştır. Türk milletinin milli birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi ve milli bilinci koruması hem Atatürk’e hem de tüm Türk milletine manevi büyük bir güç vermiştir.

C. Atatürk’e ait aşağıdaki düşünceleri dikkate alarak millî birlik ve beraberliğin Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği açısından önemi hakkındaki düşüncelerinizi yazınız.

“Bizim milletimiz vatanı için, hürriyeti ve egemenliği için fedakâr bir halktır; bunu ispat etti. Milletimiz yaptığı inkılapların kıskanç savunucusudur da. Benliğinde bu faziletler yerleşmiş bir milleti yürümekte olduğu doğru yoldan hiçbir kimse, hiçbir kuvvet alıkoyamaz.”

  • Cevap: Atatürk’e göre Türk milleti Türkiye Cumhuriyeti Devletini her durum ve koşulda canını hiçe sayarak koruma gücüne sahiptir ve bu güç doğrultusunda Türk milleti hiç bir zaman ülkesinden ve topraklarından vazgeçmez.
2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!