Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Saltanattan Cumhuriyet’e Doğru Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Saltanattan Cumhuriyet’e Doğru Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 4. Ünite Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar Sayfa 46, 47 Saltanattan Cumhuriyet’e Doğru Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Saltanattan Cumhuriyet’e Doğru

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 46 Cevabı

A. Saltanatın kaldırılmasına zemin hazırlayan gelişmeleri aşağıdaki bölüme yazınız.

B. Tek kişi egemenliğine dayalı olan saltanat yönetimi ile cumhuriyet yönetiminin özelliklerini karşılaştırmalı olarak aşağıdaki bölümlere yazınız.

Saltanat (Monarşi) Yönetiminin Özellikleri

  • Cevap: Saltanat Türk devletinde cumhuriyet yönetiminin uygulanmasını engelleyen en büyük engellerden birisiydi. Saltanatın kaldırılması ile monarşi yöntemi de ortadan kalkmış olacaktı. Saltanatın kaldırılmasına zemin hazırlayan en önemli olay; Kurtuluş Savaşının ardından Atatürk’ün Osmanlı monarşi yönetimine ayak uyduramaması ve ulus-devlet anlayışını Türk devletine getirmek istemesi olmuştur.

Cumhuriyet Yönetiminin Özellikle

  • Cevap: Egemenlik ve ülke yönetimi tek kişinin ya da tek bir ailenin elindedir. Osmanlı Devleti döneminde bu sisteme “Saltanat” adı verilmiştir. Monarşi sisteminde ülke ya da hükümet tek bir kişide olurdu ya da o kişinin ailesi arasında pay edilirdi. Bu sistemde halkın devlet ile ilgili olan hiç bir konuda söz hakkı yoktu. Devletin başındaki kişi ya da aile ne isterse halka sorulmaksızın uygulanırdı.

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 47 Cevabı

C. Saltanatın kaldırılmasından önce millî egemenlik anlayışının gerçekleştiğini gösteren gelişmeleri aşağıdaki bölüme yazınız.

  • Cevap: Saltanatın kaldırılmasından önceki son dönemlerde halk üzerinde milli egemenlik düşüncesi hakim olmaya başlamıştır. Şöyle ki; halk devlet kararları üzerinde söz hakkı olmaya ve kararlar vererek tek vücut olarak ülkeyi korumaya ve kalkındırmaya çalışmıştır.
2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!