Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı İnsan Hakları ve Demokrasi Gelişiyor Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Tehditler Karşısında Türkiye Cumhuriyeti Cevapları

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Savaşta ve Barışta Türk Ordusu Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Savaşta ve Barışta Türk Ordusu Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Savaşta ve Barışta Türk Ordusu Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 7. Ünite Atatürk’ten Sonra Türkiye İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası Sayfa 1 Savaşta ve Barışta Türk Ordusu Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Savaşta ve Barışta Türk Ordusu

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 113 Cevabı

A. Atatürk’ün aşağıdaki sözlerinden yola çıkarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemi ve temel görevleri hakkında düşüncelerinizi yazınız.

“Zaferleri ve geçmişi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber medeniyet nurlarını taşıyan kahraman Türk ordusu! Memleketini en buhranlı ve zor anlarda zulümden, felaket ve belalardan ve düşman istilasından nasıl korumuş ve kurtarmış isen, Cumhuriyet’in bugünkü verimli devrinde de askerlik tekniğinin bütün modern silah ve araçları ile donatılmış bir şekilde vazifeni aynı bağlılıkta yapacağına hiç şüphem yoktur.”
“Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükûmeti’nin ordusu istilalar yapmak veya saltanatlar yıkmak veya saltanatlar kurmak için şunun bunun elinde ihtisas aleti olmaktan uzaktır.”
“Vatanın ve rejimin koruyucusu olmakla kalmayıp en geniş ve gerçek anlamı ile bir barış unsuru ve bir eğitim ve öğretim ocağı olan yenilmez ordumuzun… son sistem silah ve araçlarla donatılması yolundaki çalışmalara hız vermeliyiz.”

 • Cevap: Türk ordusunun ülke güvenliği açısından yeri ve önemi oldukça büyüktür. Çünkü Türk ordusu, ülkemizin en çetin düşman işgalinde olduğu zamanlarda vatanımızın bağımsızlığı ve özgürlüğü için canla başla düşmana karşı mücadele etmiştir. Türk ordusu ülkemizin güvenliğini sağlamasının yanı sıra aynı zamanda ülkemizde refah ve huzur ortamının olmasını da sağlamaktadır.

B. Türk Silahlı Kuvvetleri uluslararası birtakım görevlerle dünya barışının korunmasına da katkı sağlamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili aşağıda verilen uluslararası görevlerin hangi amaçlarla gerçekleştiğini karşılarına yazınız.

1950 Kore

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: 1950 yılında Çin, Kore’ye savaş açmıştır bu savaşın üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tüm üyeleri Kore’deki saldırıyı karşılamak ve durdurmak için Kore’ye çağırdı. Bunun üzerine 1950’de Türk ordusu da Kore’ye giderek bu savaşa katıldı.

  1974 Kıbrıs

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: Birlşemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1974 yılında aldığı 353 sayılı karar ile Türk ordusu yönetimi almak için Kıbrıs’a gitti.

  1993 Somali

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: Somali’de 1992 senesinde oluşan açlık faciası nedeni ile 1993 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri Somali’ye giderek oradaki Somali halkına yardım götürmüştür.

  1993 Bosna – Hersek

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: Türk Silahlı Kuvvetleri, 1993 senesinde Borna Hersek barışını kuvvetlendirmek için Bosna Hersek’e gitmiştir.

  1997 Arnavutluk

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: 1997 yılında Arnavutluk’ta Sırp-Arnavut savaşı çıkması üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri savaşı kesmek için Arnavutluk’a gitmiştir.

  1999 Kosova

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: ABD’nin 1998 senesinde Arnavut-Sırp çatışmasına engel olmak için NATO harekatını başlatmıştır. Bunun üzerine Türk Silahlı Kuvveleri de ABD’nin NATO harekatına destek olmak için Kosova’ya gitmiştir.

  2002 Afganistan

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: Amerika ve İngiliz askerlerinin Afganistan’a saldırı yapması sonucu Türk Silahlı Kuvvetleri 2002’de Afganistan’a destek amacı ile gitmiştir.

  2008 Lübnan

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: Suudi Arabistan Lübnan ve İdlib’e svaaş açtığında güvenliği sağlamak amacı ile Türk Silahlı Kuvvetleri 2008 yılında Lübnan’a gitmiştir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir