Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Türk Cumhuriyetleri ile İlişkiler Cevapları

8. Sınıf Top Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Türk Cumhuriyetleri ile İlişkiler Cevapları

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları 7. Ünite Atatürk’ten Sonra Türkiye İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası Sayfa 115 Türk Cumhuriyetleri ile İlişkiler Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Türk Cumhuriyetleri ile İlişkiler

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 115 Cevabı

A. SSCB’nin dağılmasından sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikasında da önemli değişiklikler olmuş, yeni kurulan Türk Cumhuriyetleri ile yakın ilişkiler kurulmuştur. Aşağıdaki tabloyu inceleyerek Türk Cumhuriyetleri ile ekonomik ilişkiler hakkındaki düşüncelerinizi tablonun sağında yer alan bölüme yazınız.

  • Cevap: Tabloya bakıldığında 2000 ile 2008 yılları arasında hem ithalat hem de ihracat verileri sürekli artış göstermektedir. Bu bağlamda 2000 yılında ihracat 27.774.906 bin dolarken sürekli artarak 2008 yılında 132.028.196 bin dolar olmuştur ve dış ülkelere satış artmıştır. Aynı zamanda 2000 yılında ithalat 54.502.821 bin dolar iken sürekli artarak 2008 yılında 201.963.574 bin dolar olmuştur ve diğer ülkelerden alınan ürünler artmıştır.

B. Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk Cumhuriyetlerinin gelişmesi ve dünyaya açılması konusunda ne gibi yardımları olmuştur? Araştırınız. Edindiğiniz bilgileri aşağıdaki bölüme yazınız.

  • Cevap: Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer Türk Cumhuriyetleri ile ithalat ve ihracat ilişkilerini arttırması sayesinde diğer Türk Cumhuriyetlerinin dünya çapında ekonomik ilişkilerinin diğer ülkeler ile de artmasını sağlamıştır.
2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!