Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 116 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 116 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 116 Cevabı

Aşağıdaki tabloda İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında dünyada ve Türkiye’de meydana gelen bazı önemli gelişmeler verilmiştir. Bu gelişmelerin karşılarına o gelişmeyi tanıtıcı nitelikte kısa açıklamalar yazınız. Daha sonra da sayfanın son bölümündeki soruyu cevaplayınız.

25-26 Nisan 1945 San Francisco (San Fıransisko) Konferansı

  • Cevap: ABD, SSCB, İngiltere, Çin ve Fransa’nın katıldığı konferansta Almanya’nın teslim olmasıyla savaş sona ermiş ve Birleşmiş Milletler kurularak bu 5 devlet veto hakkı elde etmişlerdir.

7 Haziran 1945 Dörtlü Takrir’in Verilmesi

  • Cevap: Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan  ve Fuat Köprülü’nün parti kanunlarında değişiklik yapılmasını istediği kanunun CHP  yönetimi tarafından reddedilmesi üzerine “Dörtlü Takrir” diye nitelendirilen bu milletvekilleri CHP’den ayrılarak 1946 yılında Demokrat Parti’yi (DP) kurdular.

Temmuz 1945 Millî Kalkınma Partisinin Kuruluşu

  • Cevap: İsmet İnönü’nün de çok partili hayata geçilmesini isteyen demeçlerde bulunmasından hemen sonra Nuri Demirağ tarafından “Milli Kalkınma Partisi” kuruldu.(1945) İlk muhalefet partisi olan Milli Kalkınma Partisi kurulmuştur.

1 Kasım 1945 İsmet İnönü’nün TBMM’nin Yeni Yasama Yılı Açış Konuşması

  • Cevap: İsmet İnönü TBMM’deki konuşmasında ” Bizim tek eksiğimiz, hükümet partisinin karşısında bir parti bulunmamasıdır.” diyerek muhalefet partilerinin kurulması için yol göstermiştir

7 Ocak 1946 Demokrat Partinin Kuruluşu

  • Cevap: Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü CHP’den ayrılarak 1946 yılında Demokrat Parti’yi  (DP) kurdular. Demokratik Parti 1950 seçimlerini kazandıktan sonra yıl boyunca Türkiye’yi yönetmiştir.

Yukarıdaki gelişmelerin ülkemizde demokrasiye geçişi hızlandırdığı söylenebilir mi? Neden?

  • Cevap: Yukarıda verilen olaylar II. Dünya Savaşının olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılmasıyla demokratik adımların atılmasını sağlamıştır. Milli Kalkınma ve Demokrat Parti’nin kurulmasıyla, 1946 seçimine bu yeni partilerin girmesiyle çok partili hayat başlamıştır. İlk defa muhalefet partisi kavramı ortaya çıkmasıyla demokrasinin yerleşmesi açısında olumlu sonuçlar doğurmuştur.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 116 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir